Pregled bibliografske jedinice broj: 685761
Lik Mojsija prema Josipu Flaviju
Lik Mojsija prema Josipu Flaviju // Bogu - gospodaru i ljubitelju života (Mudr 11, 26) : zbornik u čast prof. dr. sc. Nikole Hohnjeca povodom 70. godine života / Lujić, Božo ; Tepert, Darko (ur.).
Zagreb: Kršćanska sadašnjost, 2016. str. x-x
CROSBI ID: 685761 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lik Mojsija prema Josipu Flaviju
(The character of Moses according to Flavius Josephus)
Autori
Višaticki, Karlo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Bogu - gospodaru i ljubitelju života (Mudr 11, 26) : zbornik u čast prof. dr. sc. Nikole Hohnjeca povodom 70. godine života
Urednik/ci
Lujić, Božo ; Tepert, Darko
Izdavač
Kršćanska sadašnjost
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
X-x
ISBN
9789531109345
Ključne riječi
Biblija ; Mojsije ; Josip Flavije ; Protiv Apiona
(Bible ; Moses ; Josephus Flavius ; Contra Apionem)
Sažetak
Biblijski Mojsije i Mojsije kako ga Flavije donosi u svojim spisima su zapravo isti lik, s tim što Flavije nadodaje neke elemente, iz svojih vlastitih izvora. Prema biblijskim spisima Mojsije je veliki čovjek, u svojoj veličini gotovo nenadmašiv prototip vjernika, proroka, čovjeka koji u svemu vrši Božju volju, u Novom zavjetu onaj koji je eminentni predstavnik Starog zavjeta. Flavije donosi, prije svega u apologetskom spisu Protiv Apiona drugačiju sliku Mojsija. Flavije donosi i niz drugih autora (Manetona, Lizimaha, Heremona) koji imaju drugačije podatke o Mojsiju i s kojima se on uopće ne slaže. Njegovo neslaganje je i razlog njegova spisa Protiv Apiona. Za proširenja horizonta ovdje je možda dobro napomenuti što egiptolog Jan Assman piše o Mojsiju. On Mojsija, kao „Egipćanina“ shvaća u širem smislu, dakle ne samo etnički, nego i kulturalno. Iz različitih razloga Mojsije je od niza autora (Maneton, Strabon, Toland) shvaćen i etnički kao Egipćanin, a drugi ga autori (Spencer, Warburton, Reinhold i Schiller) shvaćaju, ostajući vjerni tradiciji, kao Hebreja. U kulturnom smislu bio je Egipćanin, koji je bio upućen u mudrosti i tajne hijeroglifa. Ostajemo kod ovog spektra mišljenja i ideja o Mojsiju, kako nam je to iz navednih izvora predano, a do povijesnog Mojsija će biti gotovo nemoguće doći bez obzira na to kako bi njegov lik povijesno mogao izgledati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija