Pregled bibliografske jedinice broj: 682110
Biomarkeri bubrežnog oštećenja u razvoju kalcij-oksalatne urolitijaze
Biomarkeri bubrežnog oštećenja u razvoju kalcij-oksalatne urolitijaze, 2012., doktorska disertacija, Medicinski fakultet Osijek,, Osijek
CROSBI ID: 682110 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biomarkeri bubrežnog oštećenja u razvoju kalcij-oksalatne urolitijaze
(Biomarkers kidney injury in development calcium-oxalates urolithiasis)
Autori
Šerić, Vatroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet Osijek,
Mjesto
Osijek
Datum
20.12
Godina
2012
Stranica
85
Mentor
Babić-Ivančić, Vesna
Ključne riječi
Urolitijaza; hiperoksalurija; oksidativni stress; biomarkeri bubrežnog oštećenja; indeksi rizika
(Urolithiasis; hiperoxaluria; oxidative stress; biomarkers kidney injury; risk index)
Sažetak
Uvod. Urolitijaza je kronična i recidivirajuća bolest kod koje dolazi do stvaranja mineralnih agregata u urinarnom traktu. Predstavlja jedan od oblika patološke biomineralizacije. Prisutna je u populaciji od samih početaka civilizacije, međutim unatoč intenzivnim istraživanjima još uvijek nisu razjašnjeni svi mehanizmi njenog nastanka zbog kompleksne i mulifaktorijelne prirode. Preduvjet za stvaranje kamenaca je urin prezasićen s tvarima koje čine kamence, međutim nejasno je zašto se unatoč njenoj svakodnevnoj prisutnosti kod kod većine ljudi, jedni stvaraju a drugi ne stvaraju kamence. Istraživanje uloge promotora i inhibitora te poremećaja njihove međusobne ravnoteže u procesu kristalizacije ne daju konačne informacije. Čini se da je ključni događaj za konačni nastanak kamenca zadržavanje stvorenih kristala u urinarnom traktu. Toksični učinci trajne hiperoksalurije kod osoba s kalcijskom urolitijazom dovode do oštećenjem membranskih lipida i proteina na epitelnim tubularnim stanica oksidativnim stresom, stvarajući tako preduvjete za vezanje kristala na oštećene stanice i njihovu retenciju u bubregu. Materijal i metode. U radu je uz učinak poznatih čimbenika odgovornih za razvoj urolitijaze, istraživan i stupanj oštećenja tubularnih epitelnih izazvan toksičnim učinkom oksalata za efikasniju identifikaciju sklonosti prema urolitijazi. U tom smislu je kod 125 osoba s kalcijskom urolitijazom u prvom jutarnjem urinu dodatno određivana koncentracija biomarkera bubrežnog oštećenja: NGAL, L-FABP i cistatin C. Rezultati. Dobivene vrijednosti za metaboličke parameter urolitijaze u prvom jutarnjem urinu su izražene na gram kreatinina. Sve vrijednosti promovirajućih čimbenika bile su više a inhibirajućih čimbenika niže u skupini osoba s kamencima u odnosu na kontrolnu skupinu. Indeksi rizika su pokazali više rezultate kod ispitanika s kamencima. Biomarkeri, osobito NGAL je pokazao više vrijednosti u skupini ispitanika s kamencima, slično kao L-FABP i cistatin C. Zaključak. Rezultati potvrđuju poznati promotivni učinak (oksalati, kalcij i urati) i inhibitorni učinak (citrati, magnezij i glikozaninoglikani) na kristalizaciju kalcij-oksalata. Indeksi rizika za ravoj kalcijske urolitijaze (Ca/Cit, Ca/Mg i Baggio indeks, indeks) bolje identificiraju osobe s sklonošću urolitijazi od pojedinačnih parametara. Indeksi dobro koreliraju s stupnjem prezasićenja urina i ionsko-aktivitetnim produktom za kalcij-oksalat. Rezultati za određivanje biomakera bubrežnog oštećenja pokazuju značajno više vrijednosti za NGAL u skupini ispitanika. L-FABP pokazuje povišene vrijednosti u odnosu na referentne vrijednosti [145] a cistatina C koji se kod zdravih tubula ne pojavljuje u urinu, pokazao je mjerljive vrijednosti u urinu kod 78% ispitanika što upućuje na moguće toksično oštećenje epitelnih stanica tubula.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982904-2951 - Mehanizmi taloženja anorganskih biokompatibilnih i srodnih materijala (Kralj, Damir, MZOS ) ( CroRIS)
219-2192190-2069 - Fizikalno-kemijski i metabolički čimbenici rizika stvaranja kamenaca (Včev, Aleksandar, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Klinički bolnički centar Osijek,
Medicinski fakultet, Osijek