Pregled bibliografske jedinice broj: 682018
Utjecaj regulatora rasta i gnojidbe dušikom na polijeganje i prinos sjemena talijanskog ljulja (Lolium multiflorum Lam.)
Utjecaj regulatora rasta i gnojidbe dušikom na polijeganje i prinos sjemena talijanskog ljulja (Lolium multiflorum Lam.), 2013., diplomski rad, diplomski, Agronomski, Zagreb
CROSBI ID: 682018 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj regulatora rasta i gnojidbe dušikom na polijeganje i prinos sjemena talijanskog ljulja (Lolium multiflorum Lam.)
(The effect of plant regulator and nitrogen fertilization on seed yield of Italian ryegrass)
Autori
Kovačević, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski
Mjesto
Zagreb
Datum
26.09
Godina
2013
Stranica
47
Mentor
Svečnjak, Zlatko
Ključne riječi
talijanski ljulj; regulator rasta; gnojidba dušikom; polijeganje; komponente prinosa; prinos zrna.
(Italian ryegrass; plant growth regulator; nitrogen fertilization; lodging; yield components; seed yield.)
Sažetak
U Hrvatskoj do sada nisu provedena sustavna istraživanja o proizvodnji sjemena talijanskog ljulja (Lolium multiflorum Lam.), važne krmne kulture iz porodice trava. Strana istraživanja, ali i iskustva domaćih proizvođača upućuju da je polijeganje usjeva jedan od glavnih problema u namjenskoj tehnologiji proizvodnje sjemena. Gnojidba dušikom je jedan od najvažnijih čimbenika koji utječe na prinos sjemena, ali i na negativnu pojavu polijeganja u usjevu. Dosadašnja istraživanja ukazuju da primjena regulatora rasta može smanjiti visinu stabljike i intenzitet polijeganja. Stoga je glavni cilj istraživanja bio utvrditi utjecaj gnojidbe dušikom i primjene regulatora rasta na najvažnija agronomska i gospodarska svojstva talijanskog ljulja. Poljski pokus proveden je tijekom jedne vegetacijske sezone (2011/2012) na pokušalištu Maksimir Zavoda za specijalnu proizvodnju bilja Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Gnojidba dušikom je imala četiri razine (0, 60, 120 i 180 kg/ha), a regulator rasta dvije razine (Moddus EC 250 primijenjen u punom vlatanju u dozi od 1, 0 l/ha i netretirana kontrola). Prosječan prinos sjemena sa 14% vode iznosio je 1.652 kg/ha, a sadržaj vode u sjemenu u žetvi 40, 5%. Niža stabljika, manje polijeganje i povećani broj cvjetova u klasu nakon primjene regulatora rasta značajno su povećali prinos sjemena u odnosu na netretiranu kontrolu. Na svim razinama gnojidbe dobiveni su značajno viši prinosi sjemena u odnosu na negnojene parcele i to većim dijelom zbog povećanog broja klasova, te manjim dijelom uslijed teže mase 1000 sjemenki i neznatno većeg broja cvjetova u klasiću. Prinosi sjemena pri gnojidbi dušikom sa 120 i 180 kg/ha bili su neznatno veći od onih dobivenih primjenom 60 kg/ha. Povećanje prinosa sjemena pri višim razinama gnojidbe dušikom vjerojatno je ograničeno polijeganjem za koje je utvrđeno da je bilo to veće što je bila veća razina gnojidbe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-0000000-0556 - Prag odluke za presijavanje kukuruza (Svečnjak, Zlatko, MZOS ) ( CroRIS)
178-1780496-0373 - Održivi sustavi proizvodnje ratarskih kultura (Jukić, Željko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Zlatko Svečnjak
(mentor)