Pregled bibliografske jedinice broj: 678501
PRIMJERENOST KAPITALNIH ZAHTJEVA ZA STABILNOST BANKARSKOG SEKTORA
PRIMJERENOST KAPITALNIH ZAHTJEVA ZA STABILNOST BANKARSKOG SEKTORA, 2013., doktorska disertacija, Ekonomski fakultet, Split
CROSBI ID: 678501 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PRIMJERENOST KAPITALNIH ZAHTJEVA ZA STABILNOST BANKARSKOG SEKTORA
(Appropriateness of capital requirements for the banking sector stability)
Autori
Kundid, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Ekonomski fakultet
Mjesto
Split
Datum
12.02
Godina
2013
Stranica
363
Mentor
Ercegovac, Roberto
Ključne riječi
kapitalni zahtjevi; bankovna stabilnost; regulacija banaka; mikroekonomski pristup; jugoistočna Europa; EU-15; dinamički panel model; diskriminacijska analiza.
(capital requirements; banking stability; banking regulation; microeconomic approach; South-Eastern Europe; EU-15; dynamic panel model; discriminant analysis.)
Sažetak
U radu se teorijski i empirijski istražuju mikroekonomske posljedice primjene kapitalnih zahtjeva u kontekstu stabilnosti bankarskog sektora. Stabilnost bankovnog poslovanja analizira se parcijalno kroz pokazatelje kvalitete aktive, visine zarade te pokazatelje regulatorne kapitaliziranosti. Ključna teza koja se empirijskim istraživanjem potvrđuje jest da je regulacija banaka kroz kapitalne zahtjeve primjeren instrument za stabiliziranje poslovanja banaka. Time se odbacuju u brojnim radovima zastupljene hipoteze o kapitalnim zahtjevima kao redundantnom obliku regulacije banaka s brojnim neželjenim nuspojavama prepoznatim prvenstveno u povećanju rizičnosti aktiva. U ovisnosti od općeg gospodarskog okruženja dokazuje se da se pokazatelji stabilnosti bankovnog poslovanja mogu pogoršati. Pažljiviji nadzor i restriktivnija regulacija kapitala kod velikih i slabo kapitaliziranih banaka ključne su preporuke za reformu promatrane regulatorne mjere i preduvjet buduće stabilnosti bankarskog sektora. Empirijska provjera izvršena je na uzorku banaka iz 10 zemalja jugoistočne Europe (Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Makedonija, Rumunjska, Bugarska, Albanija, Grčka) u post-tranzicijskom razdoblju, točnije u razdoblju od 2000-2010. Na uzorku propalih banaka iz 15 članica Europske unije potvrđuje se važnost dovoljne kapitaliziranosti za smanjenje društvenih troškova nastalih u slučaju njihove propasti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
055-0000000-0861 - Financijska politika i financijsko-ekonomski okvir podrške SME (Vidučić, Ljiljana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Split