Pregled bibliografske jedinice broj: 676691
Raznolikost mutacija gena PTCH1 u Gorlinovom sindromu na primjeru tri slučaja u Hrvatskoj
Raznolikost mutacija gena PTCH1 u Gorlinovom sindromu na primjeru tri slučaja u Hrvatskoj // 2. hrvatski simpozij o rijetkim bolestima
Zagreb, Hrvatska, 2012. (poster, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 676691 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Raznolikost mutacija gena PTCH1 u Gorlinovom sindromu na primjeru tri slučaja u Hrvatskoj
(Different types of mutations in PTCH1 gene in Gorlin syndrome as shown in three Croatian cases)
Autori
Musani, Vesna ; Sabol, Maja ; Car, Diana ; Ozretić, Petar ; Levanat, Sonja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
2. hrvatski simpozij o rijetkim bolestima
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.02.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
mutacije; Gorlinov sindrom; metode za određivanje mutacija
(mutations; Gorlin syndrome; mutation detection methods)
Sažetak
Cilj: Gorlinov sindrom ili sindrom nevusa bazalnih stanica (eng. Basal Cell Nevus Syndrome) je rijetka autosomalna dominantno nasljedna bolest karakterizirana razvojnim deformacijama i predispozicijom za razvitak raznovrsnih tumora, kao što su bazeocelularni karcinomi kože, meduloblastomi, fibromi i dermoidi jajnika, fibrosarkomi i drugi tumori. Učestalost se kreće od 1:57 000 do 1:256 000. Uzrokovan je mutacijama gena PTCH1. Cilj ovog rada bila je analiza pacijenata s Gorlinovim sindromom u Hrvatskoj na različite tipove mutacija karakterističnih za sindrom. Metode: Za analizu uzoraka korištene su fluorescentna analiza krivulje mekšanja za određivanje točkastih mutacija, kvantitativna fluorescentna lančana reakcija polimerazom (eng. QMPSF) i duga lančana reakcija polimerazom (eng. long range PCR) za određivanje velikih rearanžmana, te sekvenciranje za potvrdu rezultata. Rezultati: U jednom pacijentu u eksonu 4 gena PTCH1 nađena je supstitucija c.590G>A koja dovodi do nastanka stop kodona (p.Trp197*). U drugoj obitelji, kod majke i kćeri u eksonu 7 gena PTCH1 nađena je duplikacija četiri baze c.1043_1046dupAGAA koja dovodi do pomicanja okvira čitanja od kodona 349 i nastanka skraćenog proteina (p.Asn349Lysfs*87). U trećem slučaju kod pacijentice je nađena velika delecija od 4, 5 Mb u regiji 9q22.32-q22.33 u kojoj se nalaze 23 gena, uključujući i gen PTCH1. Zaključci: U pacijentima s Gorlinovim sindromom u Hrvatskoj našli smo nekoliko tipova različitih mutacija koje su sve uključivale gen PTCH1. Za pretraživanje mutacija nije bila dovoljna jedna metoda, nego je za potpunu analizu potrebna kombinacija metoda za analizu i točkastih mutacija i kompleksnih rearanžmana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982464-2461 - Prijenos signala u tumorima: Hh-Gli put, interakcije i potencijalne terapije (Levanat, Sonja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Vesna Musani
(autor)
Petar Ozretić
(autor)
Maja Sabol
(autor)
Sonja Levanat
(autor)
Diana Trnski
(autor)