Pregled bibliografske jedinice broj: 675787
EKSTRAKCIJA FARMACEUTIKA IZ SEDIMENTA MIKROVALOVIMA
EKSTRAKCIJA FARMACEUTIKA IZ SEDIMENTA MIKROVALOVIMA, 2013., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 675787 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
EKSTRAKCIJA FARMACEUTIKA IZ SEDIMENTA MIKROVALOVIMA
(MICROWAVE ASSISTED EXTRACTION OF PHARMACEUTICALS FROM SEDIMENT)
Autori
Gavranić, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
13.09
Godina
2013
Stranica
60
Mentor
Ašperger, Danijela
Ključne riječi
farmaceutici; sediment; mikrovalna ekstrakcija; tekućinska kromatografija visoke učinkovitosti
(pharmaceuticals; sediment; microwave assisted extraction; high performance liquid chromatography)
Sažetak
Farmaceutici se koriste u ljudskoj i veterinarskoj medicini pa se zbog toga mogu naći u okolišu. U zadnje vrijeme problem farmaceutika se sve više spominje jer oni mogu završiti u vodi koju mi koristimo za piće, a još se uvijek ne zna kako oni utječu na čovjekovo zdravlje pri takvom unosu u tijelo. Iz tih razloga je potrebno praćenje lijekova u sedimentu s odgovarajućim analitičkim tehnikama, u većini slučajeva koriste se kromatografske metode. Jedna od tih metoda je i tekućinska kromatografija visoke djelotvornosti. Kromatografske metode zahtijevaju dobru pripremu uzorka zbog složene matice sedimenta. Farmaceutici korišteni pri izradi ovog rada su: antihelmintici (albendazol, febantel i levamisol), lokalni anestetici (lidokain i prokain), makrolidni antibiotik (tilozin), i kortikosteroidi (deksametazon i hidrokortizon). Cilj ovog rada je optimiranje uvjeta mikrovalne ekstrakcije kako bi dobili što bolja iskorištenja ekstrakcije, a da ne dođe do ekstrakcije drugih tvari koje bi mogle ometati kromatografsko određivanje ekstrahiranih farmaceutika iz sedimenta. Da bi se postigao cilj bilo je potrebno mijenjati ekstrakcijska otapala, vrijeme trajanja ekstrakcije, temperaturu pri kojoj se odvija ekstrakcija, vrijeme kontakta između otapala. Učinkovitost ekstrakcije određena je mjerenjima na kromatografskom sustavu vezanom na detektor s nizom dioda (HPLC-DAD) na koloni InterSustain ™ 250x4.6 mm, 5 μm ; GLSciences, Japan. U ovom radu najbolje iskorištenje je postignuto u sustavu metanol:voda (80:20) s dodatkom 1 mL pokretne faze nakon uparavanja. Eksperiment se provodi s 15 mL otapala pri temperaturi 65 oC, 15 minuta uz snagu 600 W.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
Napomena
Rad je napravljen uz potporu bilateralnog projekta HR-SLO: Određivanje toksičnosti i fizikalno-kemijskih svojstava farmaceutika.
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1253008-1350 - Razvoj naprednih analitičkih metoda za određivanje farmaceutika u okolišu (Babić, Sandra, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Danijela Ašperger
(mentor)