Pregled bibliografske jedinice broj: 670080
Koncept samoinduciranog ulančanog demotiviranja na poslu – razlike zaposlenika u javnom i privatnom sektoru
Koncept samoinduciranog ulančanog demotiviranja na poslu – razlike zaposlenika u javnom i privatnom sektoru // Zbornik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, 32 (2013), 1; 29-47 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 670080 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Koncept samoinduciranog ulančanog demotiviranja na poslu – razlike zaposlenika u javnom i privatnom sektoru
(The concept of a self-induced linked discouraging at work - the difference of employees in the public and private sectors)
Autori
Sindik, Joško ; Tvarog, Sanja ; Globočnik Žunac, Ana
Izvornik
Zbornik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja (0350-2694) 32
(2013), 1;
29-47
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
dimenzije samoinducirane demotivacije; generalizacija; složena analiza varijance
(dimensions of self-induced demotivation; generalization; multivariate analysis of variance)
Sažetak
Uvriježeno je mišljenje da postoje neke razlike u radnoj motivaciji ovisno o zaposlenosti u državnom ili javnom u odnosu na privatni sektor. Cilj istraživanja bio je ispitati razlikuju li se zaposlenici različitog spola, dobi razine obrazovanja, sektora u kojem rade u preliminarnom teorijskom konceptu samoinducirane ulančane demotivacije. U tu svrhu konstruirali smo upitnik za mjerenje tog koncepta. Ispitali smo uzorak „snježne grude“ od 196 ispitanika, različitih dobnih skupina i stupnjeva obrazovanja, koji rade u javnom/državnom te u privatnom sektoru. Složenom analizom varijance (MANOVA) analizirali smo razlike između dimnezija demotiviranosti i navedenog skupa nezavisnih varijabli. Pokazalo se da se ispitanici razlikuju u odnosu na razinu stručne spreme i dobnu skupinu, ali ne i u odnosu na spol te vrstu zanimanja (zaposlenost u državnom / javnom nasuprot privatnom sektoru). Također, pronašli smo i razlike u odnosu na interakciju između varijabli: dob i stručna sprema te dob, kategorija zanimanja i spol. U pravilu, postoje statistički značajne razlike (u odnosu na spomenute dvije varijable te dvije interakcije) u jednoj dimenziji koncepta samoinducirane ulančane demotivacije: pesimizam / racionalizacija. Veću samoinduciranu ulančanu demotiviranost pokazuju najstariji zaposlenici s nižim obrazovnim razinama. U budućim bi istraživanjima trebalo koristiti reprezentativniji uzorak ispitanika te kvalitetnije utemeljen teorijski koncept.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- ScIndeks