Pregled bibliografske jedinice broj: 667872
Produženo/ patološko žalovanje ili tanka linija smrti
Produženo/ patološko žalovanje ili tanka linija smrti // 2. hrvatski psihoterapijski kongres: Gdje je mjesto psihoterapije u suvremenoj medicini? - zbornik sažetaka
Zagreb, 2013. (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 667872 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Produženo/ patološko žalovanje ili tanka linija smrti
(Extended/pathological grief or thinly line of death)
Autori
Udovičić, Sonja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
2. hrvatski psihoterapijski kongres: Gdje je mjesto psihoterapije u suvremenoj medicini? - zbornik sažetaka
/ - Zagreb, 2013
Skup
2. hrvatski psihoterapijski kongres: Gdje je mjesto psihoterapije u suvremenoj medicini?
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.02.2013. - 23.02.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
patološko žalovanje; psihoterapija
(pathological grief; psychotherapy)
Sažetak
Smrt djeteta obično predstavlja intenzivnije emocionalno iskustvo nego smrt odrasle osobe. Roditeljski osjećaj krivnje i bespomoćnosti mogu biti preplavljujući ; roditelji si mogu predbacivati da nisu zaštitili dijete i da su ga, neprirodno, nadživjeli. Manifestacije žalovanja mogu trajati doživotno. Patološko žalovanje može se, prema nekim autorima, manifestirati kao a) produženo žalovanje i b) odsutnost reakcije žalovanja. Psihodinamski, svrha žalovanja je da se libido koji je bio vezan uz izgubljeni objekt, povuče natrag u ego i zatim upotrijebi za nove investicije. Pacijentica koju prikazujemo javila se u našu ambulantu dva mjeseca nakon pogibije kćeri u prometnoj nesreći. Ona je radnica sa završenom osnovnom školom, udana je, zaposlena, ima još dvoje djece, sina u dobi od 9 i kćer u dobi od 16 godina. Uključena je u suportivnu psihoterapiju u našoj ustanovi. Cilj je bio prorada odnosa s kćerkom, osjećaja krivnje te usmjeravanje preokupacije na preostalo dvoje djece. Usprkos zalaganju terapeuta pacijentica daje otkaz na poslu, i u hiperprotektivnoj okolini ostaje dugo vremena fiksirana na mrtvu kćer te simptomatologija prelazi u depresivni poremećaj. Ovim radom željeli bismo prodiskutirati gdje je granica koja odvaja normalno od patološkog žalovanja i koliko treba vremena dati majci da odžaluje umrlo dijete?
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
198-0982522-0075 - Psihofiziološka dijagnostika poremećaja uzrokovanih stresom (Kozarić-Kovačić, Dragica, MZOS ) ( CroRIS)
198-1081870-0074 - Utjecaj lipidnog statusa, homocisteina i oLAB-a na kognitivne funkcije u PTSP-u (Rak, Davor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Klinička bolnica "Dubrava"