Pregled bibliografske jedinice broj: 666916
Biomehanika srednjeg lica nakon LeFort I osteotomije radi izvlačenja gornje čeljusti
Biomehanika srednjeg lica nakon LeFort I osteotomije radi izvlačenja gornje čeljusti, 2013., doktorska disertacija, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 666916 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biomehanika srednjeg lica nakon LeFort I osteotomije radi izvlačenja gornje čeljusti
(Biomechanics of the midface after LeFort I osteotomy)
Autori
Grgurević, Lovro
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
18.12
Godina
2013
Stranica
93
Mentor
Uglešić, Vedran
Ključne riječi
LeFort I osteotomija ; deformitet srednjeg lica ; izvlačenje maksile ; biomehanika
(LeFort I osteotomy ; maxillary advancement ; biomechanics ; midface deformities)
Sažetak
Istraživanje je provedeno s pretpostavkom da je za stabilizaciju fragmenta maksile, nakon Le Fort I osteotomije i izvlačenja maksile radi korekcije skeletalnog deformiteta srednjeg lica, do završetka koštanog cijeljenja dovoljan samo osteosintetski materijal. Pomak koštanog fragmenta maksile predodređen je računalnom simulacijom. U svrhu potvrđivanja postavljene teze, kreiran je biomehanički model. Na plastičnim modelima lubanje učinjene su Le Fort I osteotomije te su modeli pseudostatički opterećivani od 0 do 350 N po zubu simetrično, na zadnjim molarima. Provedena je analiza beskontaktnom fotogrametrijskom metodom objektnog rastera koja omogućuje određivanje deformacija na površini modela bez izravnog utjecaja na sam model. Na nefrakturiranom modelu potvrđen je fiziološki raspored prijenosa sila duž potpornja. Uspoređivani su pomaci fragmenta maksile i površinske deformacije, ovisno o iznosu pomaka od 5 mm i od 10 mm. Rezultati istraživanja pokazuju da je za stabilnost fragmenta maksile nakon Le Fort I osteotomije i izvlačenja nužna koštana potpora te da sam osteosintetski materijal nije dostatan za prijenos sila. Pri većem iznosu pomaka, većina deformacija koncentrirana je na vijcima. Biomehanički model omogućuje daljnja istraživanja u maksilofacijalnoj traumatologiji i ortognatskoj kirurgiji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0000000-3392 - Biomehaničko ispitivanje sila i osteosintetskog materijala na modelu lubanje (Knežević, Predrag, MZOS ) ( CroRIS)
065-1080057-0431 - Ispitivanje čimbenika kvalitete života bolesnika s intraoralnim karcinomom (Uglešić, Vedran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb