Pregled bibliografske jedinice broj: 666671
Uloga moždanog neurotrofnog čimbenika u prekomjernoj težini
Uloga moždanog neurotrofnog čimbenika u prekomjernoj težini // Knjiga sažetaka 6. Hrvatskog endokrinološkog kongresa s međunarodnim sudjelovanjem / Crnčević Orlić, Željka (ur.).
Rijeka: ATI, 2013. str. 12-12 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 666671 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga moždanog neurotrofnog čimbenika u prekomjernoj težini
(The role of brain derived neurotrophic factor in obesity)
Autori
Pivac, Nela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 6. Hrvatskog endokrinološkog kongresa s međunarodnim sudjelovanjem
/ Crnčević Orlić, Željka - Rijeka : ATI, 2013, 12-12
Skup
6. Hrvatski endokrinološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 09.10.2013. - 13.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
BDNF; pretjerana težina
(BDNF; obesity)
Sažetak
Prekomjerna težina i pretilost su povezani s dugotrajnim nakupljanjem masnog tkiva u tijelu. Pretilost nastaje radi sjedilačkog načina života, nedostatka kretanja i bavljenja sportom te neadekvatne prehrane, ali i utjecaja određenih gena. Osim u odraslih, prekomjeran porast indeksa tjelesne mase (ITM) se učestalo javlja u djece. Radi toga je nužno istražiti genetičku podlogu pretilosti u odraslih, kako bi se odredili rizični geni vezani za pretilostu u djece, te pravovremeno interveniralo s preventivnim strategijama. U odraslih su potvrđeni FTO, MC4R, TMEM18, SH2B1, KCTD15, BDNF, MTCH2, NEGR1, SEC16B, GNPDA2, ETV5, i SH2B1 kao rizični geni za pretilost. Moždani neurotrofni čimbenik (BDNF) je neurotrofin s važnom ulogom u neurogenezi, sinaptičkoj transmisiji, plastičnosti i neuroregulaciji. Rasprostranjen je po cijelom mozgu, no njegov smještaj u hipotalamusu ali i perifernim tkivima (masno tkivo, glatki i poprečno prugasti mišići, jetra) upućuju i na njegovu važnu ulogu u regulaciji težine, energetskog metabolizma i razvoja pretilosti. Naša istraživanja su pokazala da nosioci jednog ili dva metionin alela obzirom na BDNF val66met polimorfizam imaju povećan ITM-e u dječjoj ali ne u odrasloj ili starijoj dobi. Ti podaci upućuju da su rizični aleli vrlo važni za razvoj pretilosti u ranoj dobi, no ta se povezanost gubi u odrasloj dobi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982522-2455 - Molekularna podloga i liječenje psihijatrijskih i stresom izazvanih poremećaja (Pivac, Nela, MZOS ) ( CroRIS)
098-0982522-2457 - Farmakogenomika i proteomika serotoninskog i kateholaminskog sustava (Muck-Šeler, Dorotea, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Nela Pivac
(autor)