Pregled bibliografske jedinice broj: 666325
Fiksacija vijkom ili cementom - mikrobiološka analiza
Fiksacija vijkom ili cementom - mikrobiološka analiza // 5. Međunarodni kongres Hrvatskog društva za dentalnu implantologiju
Varaždin, Hrvatska, 2013. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 666325 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fiksacija vijkom ili cementom - mikrobiološka analiza
(Cement or screw fixation - microbiological analysis)
Autori
Ćatić, Amir ; Rechani, Bardul ; Aurer, Andrej
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
5. Međunarodni kongres Hrvatskog društva za dentalnu implantologiju
Mjesto i datum
Varaždin, Hrvatska, 07.11.2013. - 09.11.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
fiksacija vijkom; fiksacija cementom; implantoprotetika; krunice i mostovi nošeni implantatima; mikrobiologija
(implantprosthodontics; implant borne crowns and bridges; cement fixation; screw fixation; microbiology)
Sažetak
Prednosti i nedostaci različitih vrsta fiksacije nadomjestaka na bataljak (vijkom pričvršćeni u odnosu na cementirane) istražuju se niz godina, no do sada nema dovoljno podataka o tome kako tip fiksacije implantoprotetičkog nadomjeska utječe na prisutnost određenih bakterija. Smatra se kako fiksacija cementom onemogućava kvalitetno provođenje oralne higijene, dok fiksacija vijkom zbog prisutne mikropukotine može uzrokovati stvaranje svojevrsnog bakterijskog rezervoara te rezultirati infekcijom periimplantatnog tkiva. Cilj ovog istraživanja bio je odrediti prisutnost A. actinomycetemcommitans, P. gingivalis, T. forsythia, P. intermedia, T. denticola i F. nucleatum u ispitanika koji imaju vijkom pričvršćene u odnosu na cementirane nadomjeske nošene implantatima. Skupini od 51 osobe ugrađeno je ukupno 136 implantata, od čega su u 32 osobe protetski nadomjesci bili cementirani na bataljcima implantata, a u 19 osoba su bili pričvršćeni uz pomoć vijka. Uzorci su 6 mjeseci nakon fiksacije protetskog nadomjeska uzeti iz periimplantatnog sulkusa korištenjem sterilnih papirnatih štapića i analizirani uz pomoć reakcije lančane polimeraze u stvarnom vremenu (“real time PCR”, Carpagen® laboratorij GmbH, Münster, Njemačka). Statistička analiza je uključivala parametrijske i neparametrijske testove i p vrijednost manja od 0, 05 je smatrana značajnom. U istraživanju nisu utvrđene statistički značajne razlike u broju A. actinomycetemcommitans, P. gingivalis, T. forsythia, P. intermedia, T. denticola i F. nucleatum s obzirom na tip fiksacije nadomjeska na bataljku. Iz rezultata istraživanja može se zaključiti kako prevalencija istraživanih bakterija nije različita s obzirom na tip fiksacije nadomjeska na bataljku implantata (pričvršćeni vijkom u odnosu na cementirane).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650448-0433 - Zubi,materijali i protetski radovi u adolescentnoj i gerontološkoj populaciji (Ćatović, Adnan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb