Pregled bibliografske jedinice broj: 665155
Konvencija o zaštiti nematerijalne kulturne baštine: praksa i refleksija
Konvencija o zaštiti nematerijalne kulturne baštine: praksa i refleksija // Identiteti između zbilje i naracije: višestrukost, mijene, prijepori. Godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva
Zagreb, Hrvatska, 2013. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 665155 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Konvencija o zaštiti nematerijalne kulturne baštine: praksa i refleksija
(Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage: practice and reflection)
Autori
Pleše, Iva ; Vukušić, Ana-Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Identiteti između zbilje i naracije: višestrukost, mijene, prijepori. Godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.06.2013. - 07.06.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
UNESCO; nematerijalna kulturna baština; Hrvatska; praksa; refleksija
(UNESCO; intangible cultural heritage; Croatia; practice; reflection)
Sažetak
Hrvatska je od 2005. godine potpisnica UNESCO-ove Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine te od tada aktivno sudjeluje u njezinoj implementaciji, odnosno procesima nominacije i izbora kulturnih dobara za upis na liste nematerijalne kulturne baštine. Do danas je na dvije UNESCO-ove liste (Reprezentativna lista nematerijalne kulturne baštine čovječanstva i Lista nematerijalne kulturne baštine kojoj je potrebna hitna zaštita) upisano trinaest kulturnih dobara, a domaći “popisi” zaštićenih ili preventivno zaštićenih kulturnih dobara – koji funkcioniraju i kao svojevrsna priprema za upis na UNESCO-ove liste – i dalje se popunjavaju novim nematerijalnim kulturnim dobrima. Unatoč doista primjetnoj zastupljenosti domaćih kulturnih dobara na UNESCO-ovim listama – Četvrti na svijetu! Prvi u Europi! – u hrvatskoj je akademskoj zajednici te posljedično i u javnosti uopće, izostala, izuzmemo li nekoliko priloga, informirana i argumentirana rasprava o svrsi, učincima i problemima koji se javljaju na različitim razinama procesa implementacije Konvencije. Dok s jedne strane, dakle, “cvate” praksa koja uključuje nominacije i izbore kulturnih dobara u kojoj ne samo da sudjeluju stručnjaci (etnolozi i folkloristi) nego joj daju i presudan pečat, s druge je strane refleksija, koja se od tih istih stručnjaka (etnologa i folklorista) očekuje, gotovo neznatna. U izlaganju ćemo se pozabaviti tim neskladom između prakse i refleksije na domaćem terenu te istaknuti važnost kritičkog odnosa prema UNESCO-ovim programima nematerijalne kulturne baštine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HZZ 09/59
189-1890668-0662 - Suvremeni kulturni tijekovi i oblikovanje zajednica i identiteta (Čapo-Žmegač, Jasna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb