Pregled bibliografske jedinice broj: 663450
Ekološki otisak
Ekološki otisak, 2012., diplomski rad, Grafički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 663450 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ekološki otisak
(Ecological footprint)
Autori
Đidara, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Grafički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
03.12
Godina
2012
Stranica
42
Mentor
Bolanča Mirković, Ivana
Ključne riječi
Zeleni dizajn; održivi razvoj; indikatori održivosti; ekološki otisak; životni ciklus proizvoda; izračun ekološkog otiska
(green design; sustainable development; indicators of sustainability; ecological footprint; the life cycle of products; calculation of ecological footprint)
Sažetak
U radu se govori o ekološkim problemima današnjeg svijeta i o prijekoj potrebi za održivim načinom života i razvojem, sve u svrhu očuvanja života na Zemlji, smanjenja devastacije i prekomjernog iskorištavanja prirodnih resursa. Nalazimo se u vremenu kada je ljudski nemar dosegnuo vrhunac, a nepovratna šteta koja je učinjena, vidljiva je kroz velike klimatske promjene, globalno zatopljenje, zagađenja ogromnih razmjera, izumiranje vrsta i mnoge druge tragične posljedice. Čovječanstvo je prisiljeno da zastane, obrati pozornost na koji način i u kojoj mjeri uništava svoje stanište i poduzme mjere kojima bi spriječilo daljnju devastaciju planeta na kojem živi, i time osiguralo sebi i budućim naraštajima pristojan život i razvoj u zdravom i održivom okruženju. Razvoj i napredak svakim trenom su sve veći, a time i šteta koja se nanosi Zemlji. Čovjek današnjice ima izuzetne mogućnosti da pomoću raznih mjera, pokazatelja i ispitivanja jasno dozna u kojoj mjeri je način života koji vodi neodrživ i kako to promijeniti. Svaki proizvod ili usluga ima svoj životni vijek, ukoliko svaki korak životnog vijeka, od kolijevke do groba, učinimo održivim velike su mogućnosti da život učinimo zdravijim, sigurnijim, boljim i izvjesnijim. U radu se stoga obrađuje pojam Životnog ciklusa proizvoda i na koji način je čovjek u mogućnosti odrediti kako i u kojoj mjeri svojim življenjem i razvitkom utječe na Ekosustav. Mnogi znanstvenici svoje su djelovanje posvetili usavršavanju mjera i indikatora pomoću kojih možemo ustvrditi naš i utjecaj našeg razvitka i napretka na okoliš, a time i spriječiti probleme koje razvoj sa sobom nosi. Jedan od najznačajnijih indikatora održivog razvoja je Ekološki otisak, čije se postavke i primjena u ovom radu obrađuju. Mogućnost izračunavanja Ekološkog otiska, omogućuje uvid u utjecaj pojedine grane proizvodnje, potrošnje, industrije, pojedinca ili nacije na Ekosustav i koje su mogućnosti čovjekove prilagodbe danas za čovjekovo bolje sutra. Obuhvaćeno je područje dizajna kao struke kojom se može utjecati na kvalitetniji odnos prema okolišu i prirodi. Ekologija i ekološki problemi sve više zauzimaju bitno mjesto u životu čovjeka , ali i u poslovanju i razvoju svake industrije i grane prozvodnje. Kroz ekološki osvješten dizajn mnogi se problemi pojedine industrije i proizvoda mogu u začetku eliminirati, a samim time osigurati konkurentnost i veći, brži i sigurniji napredak.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
128-1281955-1953 - Nove formulacije materijala, karakteristike otisaka i čimbenici okoliša (Bolanča Mirković, Ivana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Grafički fakultet, Zagreb
Profili:
Ivana Bolanča Mirković
(mentor)