Pregled bibliografske jedinice broj: 663263
Percepcija organizacijske pravednosti: koliko nam je na poslu važan „fair-play”?
Percepcija organizacijske pravednosti: koliko nam je na poslu važan „fair-play”? // Psihologija, mediji, etika : knjiga sažetaka / Hadžiselimović, Dževdet ; Kolesarić, Vladimir ; Pregrad, Jasenka ; Plavšić, Marlena (ur.).
Poreč: Društvo psihologa Istre, 2008. str. 149-149 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 663263 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Percepcija organizacijske pravednosti: koliko nam je na poslu važan „fair-play”?
(Perceptions of organizational justice: how much is "fair play" in the workplace important to us?)
Autori
Sušanj, Zoran ; Šegotić, Lana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Psihologija, mediji, etika : knjiga sažetaka
/ Hadžiselimović, Dževdet ; Kolesarić, Vladimir ; Pregrad, Jasenka ; Plavšić, Marlena - Poreč : Društvo psihologa Istre, 2008, 149-149
ISBN
978-953-95206-2-3
Skup
16. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 01.10.2008. - 04.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
organizacijska klima; proceduralna pravednost; distributivna pravednost
(organizational climate; procedural justice; distributive justice)
Sažetak
Organizacijska se pravednost općenito odnosi na uvjerenja zaposlenika o tome koliko su na poslu tretirani fer. Obično se razlikuju tri vrste organizacijske pravednosti: distributivna (procjena pravednosti raspoređivanja ishoda koje pojedinac dobiva), proceduralna (procjena pravednosti procedura korištenih za određivanje i raspoređivanje ishoda) te interakcijska (procjena načina na koji se rukovoditelj ili poslodavac odnosi prema zaposleniku). Istraživanja pokazuju da su svi tipovi organizacijske pravednosti pozitivno povezani s različitim kriterijskim varijablama organizacijskog ponašanja, ponajprije s motivacijom za rad, stavovima prema poslu i organizaciji, radnim učinkom i drugim poželjnim oblicima radnog ponašanja. Unatoč njene važnosti, u nas ne postoje sustavna istraživanja percepcije organizacijske pravednosti. U ovom se radu podaci prikupljeni u opsežnom projektu praćenja organizacijske klime u poduzećima u regiji analiziraju s namjerom utvrđivanja aktualnog stanja percepcije različitih oblika organizacijske pravednosti. Raspravlja se o teorijskim benefitima korištenja „klimatskih“ podataka u istraživanju pravednosti, kao i o praktičnim implikacijama rezultata za rukovođenje i razvoj ljudskih potencijala u hrvatskim organizacijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija