Pregled bibliografske jedinice broj: 661704
Organizacija lučkog sustava i poslovanje lučkih poduzeća u Republici Hrvatskoj
Organizacija lučkog sustava i poslovanje lučkih poduzeća u Republici Hrvatskoj, 2013., diplomski rad, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb
CROSBI ID: 661704 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Organizacija lučkog sustava i poslovanje lučkih poduzeća u Republici Hrvatskoj
(Organization of the port system and operation of the port companies in Croatia)
Autori
Bertović, Bernarda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet prometnih znanosti
Mjesto
Zagreb
Datum
29.10
Godina
2013
Stranica
53
Mentor
Bukljaš Skočibušić, Mihaela
Ključne riječi
lučki sustav; poslovanje; poduzeće; luka; planovi; razvoj
(port system; business; company; port plans; development)
Sažetak
Luke predstavljaju važnu ekonomsku snagu, imaju važnu ulogu u svjetskoj i nacionalnoj privredi i međunarodnoj robnoj razmjeni. Osnovni zadatak i svrha postojanja luka jest povezivanje kopnenog i pomorskog prometa, a na to se nadovezuju mnogobrojne djelatnosti koje se obavljaju u lukama. Djelatnost luke seže duboko u pozadinu svake države, tako da događanja u luci imaju snažan odraz na privredu cijele države, pa i drugih država. Lučki sustav određene zemlje tek je podsustav u ukupnom gospodarstvu zemlje koje je niz podsustava međusobno povezanih vertikalnim i horizontalnim spregama. Jedan podsustav u okviru cjelokupnog sustava nije jednoznačno determiniran, već ovisi o aspektu promatranja i cilju koji se želi time ostvariti. Stoga se jedna karika sustava (npr, lučki podsustav) mora sagledavati s različitih gledišta, u odnosu na različito prometno stajalište. Takva širina promatranja lučke problematike nužna je zbog složenosti i slojevitosti poslova i zadataka koji se u lukama obavljaju zbog mnogobrojnosti sudionika koji sudjeluju u proizvodnji lučke usluge. Predmet ovog rada je ekonomika luka. Ekonomika luka mlada je znanstvena grana koja se nedavno kao samostalna disciplina odvojila od ekonomike prometa i ekonomske geografije. Stoga ekonom i ka luka kao samostalna znanost proučava luka otvorene za javni promet, odnosno luka koje imaju funkciju prometa roba u nacionalnom gospodarstvu. Generalno gledajući takve luke posjeduju zajedničke značajke, no među njima postoje razlike posebice kada je riječ o geografskim, ekonomskih i tehnoloških elemenata. U globalnom poslovanju luke imaju veliki logistički značaj posebno u međunarodnom poslovanju pa se tako konkurentnost među lukama povećava, što dovodi do razmatranja problema ekonomičnosti poslovanja luka i samim time njihove održivosti. Problem ovog rada je razmatranje ekonomičnosti luka iz perspektive ekonomskih i prometnih, logističkih i lučkih čimbenika. Pri izradi rada korištena je literatura s područja ekonomike poslovanja u prometu, tehnologije luka i upravljanja lukama te logističkih sustava. Kako bi se što bolje obradio problem rada korištene su metode: analize sadržaja, sinteze, komparacije i kompilacije prikupljenih dosadašnjih istraživanja raznih autora iz Hrvatske i svijeta o poslovanju, održivosti i metodama analize ekonomičnosti poslovanja poduzeća što je u ovom radu prenijeto na poslovanje luka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA
Projekti:
135-1352586-2588 - Integracija sustava intermodalnog vodnog prometa u europskoj transportnoj mreži (Jolić, Natalija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet prometnih znanosti, Zagreb
Profili:
Mihaela Bukljaš
(mentor)