Pregled bibliografske jedinice broj: 661190
Probir na Toxoplasma gondii infekciju u trudnoći u Primorsko-goranskoj županiji
Probir na Toxoplasma gondii infekciju u trudnoći u Primorsko-goranskoj županiji // CROCMID 2013 Knjiga sažetaka/Abstract book / Bradarić, Nikola ; Tambić Andrašević, Arjana (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za kliničku mikrobiologiju ; Hrvatsko društvo za infektivne bolesti, 2013. str. 212-213 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 661190 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Probir na Toxoplasma gondii infekciju u trudnoći u Primorsko-goranskoj županiji
(Screening of Toxoplasma gondii infection during pregnancy in the Primorsko-Goranska Caunty)
Autori
Udović-Gobić, Silvana ; Volarević, Nilia ; Peruč, Dolores
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
CROCMID 2013 Knjiga sažetaka/Abstract book
/ Bradarić, Nikola ; Tambić Andrašević, Arjana - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za kliničku mikrobiologiju ; Hrvatsko društvo za infektivne bolesti, 2013, 212-213
Skup
10. hrvatski kongres kliničke mikrobiologije i 7. hrvatski kongres o infektivnim bolestima
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 24.10.2013. - 27.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
probir; Toxoplasma gondii; serodijagnostika; aviditet IgG protutijela
(screening; Toxoplasma gondii; serodiagnostic; avidity of IgG antibody)
Sažetak
Uvod: Toksoplazmoza je bolest uzrokovana protozoom Toxoplasma gondii (T. gondii). Oko 30% populacije u Hrvatskoj seropozitivno je na T. gondii. Infekcija je kod većine asimptomatska, a u 10- 20% osoba zahvaća limfne čvorove. Međutim, akutna infekcija s T. gondii u trudnoći može uzrokovati pobačaj, mrtvorođenost ili teška oštećenja fetusa. Seronegativne trudnice su osjetljive na infekciju s T. gondii. Incidencija infekcije s T.gondii kod trudnica još nije sistematski istraživana u Primorsko-goranskoj županiji. Ciljevi: 1.Odrediti postotak trudnica koje nikada nisu bile inficirane s T. gondii. 2. Odrediti učestalost akutnih infekcija s T. gondii kod trudnica. Uzorci i metode: Retrospektivno smo analizirali rezultate seroloških testiranja na T.gondii 1815 trudnica, upućenih iz 22 ginekološke ordinacije Primorsko-goranske županije, u periodu od 01.01.2012. do 31.12.2012. U uzorcima seruma analizirana je prisutnost protutijela IgM i IgG protiv antigena T. gondii. Prisutnost IgM protutijela i IgG protutijela niskog indeksa aviditeta (≤ 0.200) ukazuje na akutnu infekciju, dok odsutnost IgM protutijela ili prisutnost IgG protutijela visokog indeksa aviditeta ukazuje na raniju infekciju. Rezultati: Od analiziranih 1815 trudnica, 1441 (79, 39%) je bila seronegativna. U serumima 358 (19, 73%) trudnica dokazana je prisutnost IgG, ali ne i IgM protutijela, što je ukazalo na infekciju prije trudnoće. Uzorci seruma 16 (0, 88%) trudnica bili su suspektni na akutnu infekciju (prisutnost IgM i IgG protutijela ili porast IgG protutijela u parnim serumima). U tim serumima testiran je indeks aviditeta IgG protutijela. IgG protutijela imala su nizak indeks aviditeta u serumima 3 (0, 17%) trudnice, što je snažno ukazalo na akutnu infekciju. Zaključak: Visok postotak seronegativnih trudnica na protutijela protiv T. gondii (79, 39%) u Primorsko-goranskoj županiji ukazuje na potrebu probira te populacije na infekciju s T. gondii. Budući da infekcija kod trudnica može biti asimptomatska, dijagnosticiranje akutne infekcije s T. gondii omogućuje primjenu terapijskih postupaka koji će spriječiti prijenos infekcije na fetus.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Profili:
Dolores Peruč
(autor)