Pregled bibliografske jedinice broj: 660833
Gram-negativne anaerobne bakterije
Gram-negativne anaerobne bakterije // Medicinska mikrobiologija / Kalenić, Smilja (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2013. str. 266-271
CROSBI ID: 660833 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Gram-negativne anaerobne bakterije
(Gram-negative anaerobic bacteria)
Autori
Beader, Nataša ; Plečko, Vanda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Medicinska mikrobiologija
Urednik/ci
Kalenić, Smilja
Izdavač
Medicinska naklada
Grad
Zagreb
Godina
2013
Raspon stranica
266-271
ISBN
978-953-176-637-1
Ključne riječi
gram-negativne bakterije, anaerobi
(gram-negative, anaerobic bacteria)
Sažetak
Najznačajniji gram-negativni anaerobi koji koloniziraju gornji dišni, probavni i spolno- mokraćni sustav ljudi pripadaju rodovima: Bacteroides, Fusobacterium, Porphyromonas, Prevotella i Veillonella. Svi su štapići, osim Veillonella koji ima oblik koka. Sve su ove bakterije asporogene. Bacteroides fragilis najčešći je uzročnik u polimikrobnim intraabdominalnim infekcijama, upalnoj bolesti male zdjelice, ovarijalnim apscesima te najčešći anaerobni uzročnici bakterijemija. P. melaninogenica se najčešće izolira u infekcijama gornjeg dišnog sustava, dok se P. bivia i P. disiens nalaze u infekcijama ženskog spolnog sustava. porphyromonas se ustanovljuje kao dio normalne flore i uzrokuje infekcije desni izubi. F. necrophorum se ne nalazi kao dio normalne flore usne šupljine, a može uzrokovati teške infekcije glave i vrata te Lemierrovu bolest (akutni septični tromboflebitis jugularne vene koji dovodi do sepse s metastatskim apscesima pluća, sredoprsja, pleure i jetre). f. nucleatum je dio normalne flore desni te probavnog i gornjeg dišnog sustava. Najčešće zrokuje pleuropulmonalne infekcije, ginekološke infekcije, korioamnionitis, moždani apsces nakon dentalnih infekcija i bakterijemiju u iunokompromitiranih bolesnika. Infekcije koje uzrokuju anaerobi najčešće su polimikrobne i u njima više vrsta djeluje sinergistički. Većina infekcija nastaje kontaminacijom primarno sterilnih prostora normalnom florom slznica usne šupljine, ždrijela, probavnog ili spolnog sustava. Većina sojeva posjduje adhezine, kapsulu, katalazu i superoksid- dismtazu kao važne čimbenike virulencije. Uzorci se uzimaju prema kliničkoj indikaciji i transportiraju u podlogama za anaerobni transport. U uzgoju se rabe obogaćene podloge i anaerobna atmosfera. Za liječenje infekcija uzrokovanih anaerobnim gram-negativnim bakterijama upotrebljavaju se kombinacije beta-laktama i inhibitora beta-laktamaza, metronidazol i klindamicin. Također su osjetljivi na karbapeneme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-0000000-3114 - HELICOBAKTER PYLORI INFEKCIJA - EVOLUCIJA BOLESTI I NOVI TERAPIJSKI POSTUPCI (Katičić, Miroslava, MZOS ) ( CroRIS)
108-1080114-0014 - Molekularna detekcija mikroorganizama: utjecaj na uporabu antimikrobnih lijekova (Plečko, Vanda, MZOS ) ( CroRIS)
108-1080114-0017 - Genotipovi i činitelji virulencije uzročnika bolničkih infekcija (Budimir, Ana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb