Pregled bibliografske jedinice broj: 658848
Kritička recepcija djela Miroslava Krleže na Marulićevim danima
Kritička recepcija djela Miroslava Krleže na Marulićevim danima // Krležini dani u Osijeku 2012. / Hećimović, Branko (ur.).
Zagreb : Osijek: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) ; Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2013. str. 259-272 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 658848 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kritička recepcija djela Miroslava Krleže na Marulićevim danima
(Critical reception of work by Miroslav Krleza on Marulic's days)
Autori
Bošković, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Krležini dani u Osijeku 2012.
/ Hećimović, Branko - Zagreb : Osijek : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) ; Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2013, 259-272
ISBN
978-953-154-191-6
Skup
Krležini dani U Osijeku
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 05.12.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Krleža; kritička recepcija; marulićevi dani
(Krleza; critical reception; Marulic's days)
Sažetak
Od 1. lipnja 1928. godine kada je izvedena njegova drama U agoniji, Krleža je često prisutan na splitskoj pozornici. Bilo da je riječ o izvedbama splitskoga kazališta ili pak u gostovanjima drugih kazališta, podaci govore da su igrani Gospoda Glembajevi, Leda, Vučjak, Povratak Filipa Latinovicza, U logoru, Aretej ili Legenda o svetoj Ancili. Igrani su i: Saloma, Maskerata, Kraljevo, Gospođe Glembajeve, Krležin obračun s nama, Leone Glembay, Michelangelo Buonarotti, Balade Petrice Kerempuha, Emerički, 1918 - Miroslavu Krleži i dr. Posebno su Krležina djela igrana na Marulićevim danima. Utemeljeni 1991. godine, na 490-godišnjicu Marulićeve Judite, kao festival hrvatske dramske riječi, Marulićevi su dani imali za cilj "promicanje suvremene hrvatske drame i autorskog kazališta". U dvadesetogodišnjem razdoblju prikazano je više od 200 predstava, a Krleža je igran svake godine osim 1995., 1998., 2000. i 2009. Neke od izvedbi ocijenjene su vrhunskim dosezima kazališne umjetnosti i glumačkoga umijeća, a neke su se pak pokazale neuspješnim i neuvjerljivim eksperimentima i iskliznućima te otvorile pitanja pristupa čitanju i režijama njegovih djela. U radu je naglasak na kritičkoj recepciji Krležinih djela igranih na splitskoj pozornici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija