Pregled bibliografske jedinice broj: 655004
Šibenska crkva u vrtologu političkih prevrata od pada Mletačke republike do restauracije (1797.-1815.)
Šibenska crkva u vrtologu političkih prevrata od pada Mletačke republike do restauracije (1797.-1815.) // Sedam stoljeća Šibenske biskupije (Zbornik radova sa znanstvenog skupa, 22-26. rujna 1998) / Viljam Lakić (ur.).
Šibenik: Gradska knjižnica Juraj Šižgorić Šibenik, 2001. str. 351-373
CROSBI ID: 655004 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Šibenska crkva u vrtologu političkih prevrata od pada Mletačke republike do restauracije (1797.-1815.)
(The Church in Šibenik in the whirlpool of political turmoil from the fall of de Venetian Republic tu the Restauration (1897-1815))
Autori
Kapitanović, Vicko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Sedam stoljeća Šibenske biskupije (Zbornik radova sa znanstvenog skupa, 22-26. rujna 1998)
Urednik/ci
Viljam Lakić
Izdavač
Gradska knjižnica Juraj Šižgorić Šibenik
Grad
Šibenik
Godina
2001
Raspon stranica
351-373
ISBN
953-61-63-60-8
Ključne riječi
Šibenik, biskupija, kler, crkve, kapele, samostani, svećenici, redovnici, domoljublje
(Šibenik, diocese, church, clergy, chapel, monastery, priest, religious, patriotism)
Sažetak
Padom Mletačke Republike otvorilo se u Dalmaciji državno i socijalno pitanje. I dok je šibenski biskup Spalatin, možda imajući na umu ranije socijalne nemire na području biskupije, poticao župnike da smiruju uznemireni narod, dotle je franjevac Dorotić razaslao po Dalmaciji vatreni proglas u kojem je isticao mogućnost obnavljanja samosvojne države ili udružene s nekom drugom i skupljao vjerodajnice po dalmatinskim gradovima za svoj pothvat. Kad je Dorotić, kao poslanik nekih gradova i župa koje su posluživali franjevci, sa šibenskim plemićem Kazimirom Draganićem Vrančićem već bio na putu u Beč, kako bi izložio caru Franji II. njihovu "živu želju da budu sjedinjeni s narodima i kraljevinom Hrvatskom s kojom su prije bili kao pridružena strana sjedinjeni s krunom i kraljevstvom Ugarske" i predao predstavku zasnovanu na hrvatskim državnim pravima kao neku vrstu hrvatskog državnog programa, Šibenik je, vjerojatno više iz socijalnih nego državotvornih razloga, vrio u buntu i krvoproliću. Posljedice su tek donekle bile ublažene zalaganjem biskupa i svećenstva. Zaposjevši Dalmaciju Austrija joj je vratila kraljevinski naslov i nametnula mir ali je ugušila nade u ostvarenje ujedinjene hrvatske države, a Crkvi nametnula državni jurisdikcionalizam. Francuzi su ponovno Dalmaciju sveli na pokrajinu. Premda su je pokušali modernizirati, svojim postupcima, napose oduzimanjem samostana za vojarne i ponegdje uporabom crkava za konjušnice, a u Šibeniku dodijeljujući katolički samostan i crkvu za sjedište pravoslavnom episkopu, izazvali su otvoreno nezadovoljstvo i otpor u kojem je sudjelovalo i svećenstvo. Restauracija Europe na Bečkom kongresu Hrvatima je pridonijela tek toliko da su se našli na okupu u zajednici državâ kojima su upravljali Habsburgovci a time i Crkvi, uprkos državnom jurisdikcionalizmu, omogućila donekle naravniji razvoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest