Pregled bibliografske jedinice broj: 654313
KRONIČNA OPSTRUKTIVNA BOLEST PLUĆA
KRONIČNA OPSTRUKTIVNA BOLEST PLUĆA, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Medicinski fakultet Rijeka-dislocirani stručni studij sestrinstva u Karlovcu, Karlovac
CROSBI ID: 654313 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KRONIČNA OPSTRUKTIVNA BOLEST PLUĆA
(Chronic obstructive pulmonary disease)
Autori
Aleksandra Trupković
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Medicinski fakultet Rijeka-dislocirani stručni studij sestrinstva u Karlovcu
Mjesto
Karlovac
Datum
15.12
Godina
2012
Stranica
48
Mentor
Mrakovčić-Šutić, Ines, prof. dr.sc.
Ključne riječi
kronična opstruktivna bolest; kronični bronhitis; emfizem.
(chronic obstructive pulmonary disease; chronic bronchitis; emphysema.)
Sažetak
Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) objedinjuje kronični bronhitis i emfizem, dvije bolesti koje se najčešće zajedno pojavljuju, a praćene su sužavanjem dišnih puteva. Rizični čimbenici za KOPB su dugogodišnje pušenje duhana, genetski čimbenici, bronhalna preosjetljivost, preuranjeni porod, profesionalna izloženost, zagađenje zraka, infekcije i socioekonomski status. Najčešći simptom je dispneja. Ostali simptomi koji se mogu javiti su perzistentni kašalj, mukozni iskašljaj, bronhalni zvižduci, pritiskak u prsima te umor. Dijagnoza se rutinski potvrđuje spirometrijom, koja je zlatni standard, te promjenama u kliničkom statusu. U liječenju KOPB-a koriste se kratko i dugodjelujući bronhodilatatori, inhalacijski kortikosteroidi, te kombinirana terapija (inhalacijski kortokosteroidi i bronhodilatatori). U liječenju egzarcerbacija uzrokovanih bakterijama primjenjuju se antibiotici. Lijekovi se daju u većini slučajeva kao inhalacijska terapija koja je najdjelotvorniji oblik liječenja jer dovodi lijek izravno u pluća izbjegavajući učinke lijeka na ostale organe (sistemske nuspojave). Infekcije u KOPB-u su po najnovijim saznanjima najčešće uzrokovane respiracijskim virusima. Bilo je uvriježeno mišljenje da su bakterije glavni uzrok akutnih egzarcerbacija kronične opstruktivne plućne bolesti (AEKOPB), no postoji sve više dokaza da su virusne infekcije glavni uzrok AEKOPB-a. To se posebice odnosi na viruse koji uzrokuju infekcije gornjih dišnih puteva. U tu grupu spadaju rhinovirusi, organizmi koji su najčešće uzrokom prehlade, te su ujedno i najčešće etiološki čimbenik koji pridonosi AEKOPB-u. Ostali virusi koji pridonose egzarcerbacijama su coronavirusi, influenza, respiratorni sincicijski virus, parainfluenza, adenovirus i metapneumovirus. Najčešće otkirvene bakterije su bile Heamophilus Influenzae, Psudomonas aeruginosa i Streptoccocus pneumoniae.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-0620096-0094 - Regulacijske T i NKT stanice u kontroli tumorskog rasta, opeklina i autoimunosti (Mrakovčić-Šutić, Ines, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Ines Mrakovčić-Šutić
(mentor)