Pregled bibliografske jedinice broj: 654003
Prijedlog smjernica za davatelje s pozitivnim direktnim antiglobulinskim testom
Prijedlog smjernica za davatelje s pozitivnim direktnim antiglobulinskim testom // 5. hrvatski kongres hematologa i transfuziologa : knjiga sažetaka ; u: Liječnički vjesnik 134 (2012) (S2) / Anić, Branimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, 2012. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 654003 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prijedlog smjernica za davatelje s pozitivnim direktnim antiglobulinskim testom
(Proposed guidelines for blood donors with positive Direct antiglobuline test)
Autori
Jagnjić, Sandra ; Štimac, Ružica ; Hundrić Hašpl, Željka ; Juraković Lončar, Nina ; Balija, Melita ; Jukić, Irena ; Stojić Vidović, Miljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
5. hrvatski kongres hematologa i transfuziologa : knjiga sažetaka ; u: Liječnički vjesnik 134 (2012) (S2)
/ Anić, Branimir - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, 2012
Skup
Hrvatski kongres hematologa i transfuziologa (5 ; 2012)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.03.2012. - 18.03.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dobrovoljni darivatelji krvi; pozitivan direktni antiglobulinski test
(blood donors; direct antiglobuline test)
Sažetak
Pozitivan direktni antiglobulinski test (DAT) se najčešće otkriva u prijetransfuzijskom pretraživanju uzoraka doza krvi dobrovoljnih darivatelja (DDK) tijekom izvođenja križnih proba u Hrvatskom zavodu za transfuzijsku medicinu (HZTM) ili kod korisnika krvnih pripravaka koji doze s pozitivnim DAT-om vraćaju u HZTM. DDK kod kojih je otkriven pozitivan DAT retestiraju se nakon svakog darivanja krvi. Od doza s pozitivnim DAT-om za kliničku upotrebu koriste se samo svježe smrznuta plazma i koncentrati trombocita. Ukoliko je DAT nakon dva uzastopna darivanja negativan, testiranje se prekida, a iz narednih doza se proizvode svi krvni pripravci (Algoritam HZTM). U radu je prikazan broj DDK s pozitivnim DAT-om i vremensko razdoblje unutar kojeg je DAT DDK postao negativan. Cilj ispitivanja je uvođenje smjernica o načinu postupka s DDK koji imaju pozitivan DAT. Podaci o 489 DDK s pozitivnim DAT-om dobiveni su iz baze podataka HZTM u razdoblju od 2001. do 2010. godine. DAT je izvođen u polispecifičnim mikrokarticama (Ortho Clinical Diagnostics ili DiaMed) prema uputama proizvođača . Od 489 DDK s pozitivnim DAT-om njih 141 (28%) je nakon donacija s pozitivnim DAT-om imalo nakon dvije uzastopne donacije negativan DAT. Kod 90 DDK (64%) DAT je postao negativan nakon 2 godine, kod 41 DDK(29%) nakon 3 do 5 godina, a kod 10 (7%) DDK DAT je postao negativan nakon 5 ili više godina. Temeljem dobivenih rezultata predlažemo odlaganje darivanja krvi DDK s pozitivnim DAT-om u razdoblju od 2 godine, nakon čega bi se testiranje ponavljalo 1 puta godišnje tijekom 5 godina. Ukoliko je DAT pozitivan nakon 5 godina DDK bi se trajno isključio iz darivanja krvi i uputio liječniku opće prakse.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu
Profili:
Željka Hundrić-Hašpl
(autor)
Ružica Štimac
(autor)
Melita Balija
(autor)
Irena Jukić
(autor)