Pregled bibliografske jedinice broj: 650941
Radijacijska metoda u zaštiti tekstilnih predmeta kulturne baštine
Radijacijska metoda u zaštiti tekstilnih predmeta kulturne baštine // Predavanja i posteri sa znanstvenostručnog skupa "Etički pristup umjetninama od tekstila"
Zagreb, 2013. (poster, nije recenziran, pp prezentacija, znanstveni)
CROSBI ID: 650941 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Radijacijska metoda u zaštiti tekstilnih predmeta kulturne baštine
(Irradiation method for the protection of cultural heritage artefacts made of textile)
Autori
Jurkin, Tanja ; Katušin-Ražem, Branka ; Ražem, Dušan, Rundek Franić, Bernarda ; Franić, Ana Marija ; Vrtulek, Maja ; Bobnjarić-Vučković, Venija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, znanstveni
Izvornik
Predavanja i posteri sa znanstvenostručnog skupa "Etički pristup umjetninama od tekstila"
/ - Zagreb, 2013
Skup
Etički pristup umjetninama od tekstila / An Ethical Approach to Textile Artefacts
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.10.2013. - 25.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
radijacijska dezinsekcija ; tekstil ; alkarsko ruho ; misno ruho
(radiation desinsection ; textile ; Alka collection ; historic church textile)
Sažetak
Panoramski uređaj za ozračivanje gama zrakama 60Co u Laboratoriju za radijacijsku kemiju i dozimetriju (LRKD) Instituta Ruđer Bošković se među ostalim posljednjih 25 godina rabi i dezinsekciju/dezinfekciju predmeta kulturne i umjetničke baštine u svrhu njihove zaštite i očuvanja [1]. To je često prvi korak koji prethodi daljnjim postupcima konzerviranja/restauriranja. Naime, tekstilni predmeti, kao i ostali načinjeni od materijala organskog podrijetla (drvo, koža, papir) podložni su propadanju uslijed djelovanja bioloških nametnika poput insekata, gljivica i bakterija što rezultira promjenama pa čak i potpunom razgradnjom predmeta. Biološkim nametnicima naročito pogoduje čuvanje u neadekvatnim uvjetima. Radijacijska metoda - postupak izlaganja gama zračenju - koja se provodi u LRKD-u je vrlo učinkovita, sigurna, jednostavna i brza metoda dezinsekcije i dezinfekcije kojom se inaktiviraju svi nametnici. Ne ostavlja štetne rezidue niti inducira radioaktivnost u ozračenim predmetima. Zbog velike prodornosti gama zraka pogodna je za tretman masivnih predmeta kao i za tretman u zaštitnoj ambalaži čime se izbjegava rekontaminacija. Biocidni učinak zračenja posljedica je oštećenja molekula DNK bioloških kontaminanata. Najvažniji parametar kojim se kontrolira radijacijski postupak je doza zračenja. Njen odabir vrši se ovisno o razini kontaminacije, radioosjetljivosti nametnika i željenom faktora redukcije nametnika. Kod tretmana osjetljivijih materijala, kakav je i tekstil, vodi se račun i da doza ne uzrokuje značajnije promjene i oštećenja materijala. Sa sigurnošću možemo tvrditi da je radijacijska dezinsekcija tekstila dozama 0, 5 – 2 kGy pouzdana, učinkovita (uništava insekte u svim fazama) i sigurna metoda koja ne izaziva neželjene mjerljive promjene u tekstilu. Zbog toga je sve više prihvaćena i najveći dio aktivnosti LRKD u zaštiti tekstilnih i drugih predmeta kulturne baštine je upravo njihova dezinsekcija. Korištenje viših doza za dezinfekciju tekstila (2 – 10 kGy za kontrolu gljivica, 5 – 20 kGy za dekontaminaciju) mora biti opravdano za svaki pojedini slučaj. U suradnji s Hrvatskim restauratorskim zavodom (HRZ) i njihovim centrom u Ludbregu tretiran je značajan broj povijesnih liturgijskih tekstilnih predmeta koji su u samostanima i crkvama čuvani u neadekvatnim uvjetima. Nakon radijacijske dezinsekcije i daljnih postupaka konzerviranja i restauriranja tekstilni predmeti su vraćeni u samostane ili se čuvaju u posebnom depou HRZ-a u Ludbregu - Tekstiloteci [2, 3]. Tretman dezinsekcijskom dozom od 1 kGy brojnih komada alkarskih odora još jedan je uspješan primjer primjene radijacijske metode koji će biti prikazan na skupu [4].
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb