Pregled bibliografske jedinice broj: 650813
Anksiozna osjetljivost kao čimbenik ranjivosti za razvoj i održavanje tjelesnih i psihičkih poremećaja
Anksiozna osjetljivost kao čimbenik ranjivosti za razvoj i održavanje tjelesnih i psihičkih poremećaja, 2013., magistarski rad, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 650813 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Anksiozna osjetljivost kao čimbenik ranjivosti za razvoj i održavanje tjelesnih i psihičkih poremećaja
(Anxiety sensitivity as a vulnerability factor for development and maintenance of physical and mental disorders)
Autori
Jurin, Tanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
13.02
Godina
2013
Stranica
79
Mentor
Jokić-Begić, Nataša
Ključne riječi
anksiozna osjetljivost; etiologija; psihički poremećaji; bol; tjelesni poremećaji
(anxiety sensitivity; etiology; mental disorders; pain; physical illnesses)
Sažetak
Postoji značajan interes za ulogu anksiozne osjetljivosti koju ona ima u razvoju i održavanju psihičkih i tjelesnih poremećaja. Kako se velik broj poremećaja javlja u komorbiditetu dijeleći dio zajedničke varijance, ostaje nejasno je li tako rasprostranjena veza anksiozne osjetljivosti i velikog broja poremećaja zbog njezine uloge u zajedničkom dijelu varijance, ili u specifičnim nedijeljenim dijelovima varijance poremećaja. Cilj rada je ponuditi jasan i cjelovit pregled znanstvenih spoznaja o anksioznoj osjetljivosti kao čimbeniku ranjivosti za razvoj i održavanje psihičkih i tjelesnih poremećaja te odgovoriti na pitanje o mehanizmima u njihovoj podlozi. Koristeći recentnu literaturu iz područja anksiozne osjetljivosti s naglaskom na radove objavljene u posljednjih 10 godina, ponuđeno je objašnjenje povezanosti anksiozne osjetljivosti i psihičkih i tjelesnih poremećaja na hijerarhijski nižim razinama strukture (tri faktora anksiozne osjetljivosti te klasteri simptoma i simptomi bolesti) te razjašnjeni neki mehanizmi koji leže u podlozi tih odnosa. Na temelju kritički prezentiranih spoznaja može se zaključiti kako anksiozna osjetljivost ima najjasniju i izravnu ulogu u nastanku paničnog poremećaja, potom PTSP-a i OAP-a te depresije, a nešto slabiju povezanost s drugim anksioznim poremećajima, hipohondrijom i poremećajima ovisnosti o psihoaktivnim tvarima. Kod ovih psihičkih poremećaja anksiozna osjetljivosti povezana je sa zajedničkim dijelom varijabiliteta koji ovi poremećaji dijele, kao i specifičnim dijelovima varijance svakog poremećaja zasebno. S drugim psihičkim poremećajima, doživljajem boli te tjelesnim bolestima, anksiozna osjetljivost povezana je posredno preko specifičnih strahova vezanih uz neki simptom bolesti. Pokazano je da anksiozna osjetljivost nema jasnu ulogu u razvoju nekog poremećaja, ali da svakako ima važnu ulogu u održavanju i tijeku gotovo svih opisanih poremećaja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
Napomena
S obzirom da kategorija Specijalističkog poslijediplomskog završnog rada ne postoji, ovaj sam rad upisala kao magistarski rad (po starom programu).
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb