Pregled bibliografske jedinice broj: 650534
Brnistra - od korova do tkanine
Brnistra - od korova do tkanine // 6. znanstveno-stručno savjetovanje Tekstilna znanost i gospodarstvo : Sinergija - ključ uspjeha : zbornik radova / Penava, Željko ; Gudlin Schwarz, Ivana (ur.).
Zagreb: Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 3-6 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 650534 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Brnistra - od korova do tkanine
(SPARTIUM JUNCEUM L. - from Weed to Fabric)
Autori
Kovačević, Zorana ; Bischof, Sandra ; Katović, Drago
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
6. znanstveno-stručno savjetovanje Tekstilna znanost i gospodarstvo : Sinergija - ključ uspjeha : zbornik radova
/ Penava, Željko ; Gudlin Schwarz, Ivana - Zagreb : Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013, 3-6
Skup
Znanstveno-stručno savjetovanje Tekstilna znanost i gospodarstvo : Sinergija - ključ uspjeha (6 ; 2013)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.01.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
brnistra; Spartium junceum L.; vlakna; tekstilno gospodarstvo; hrvatski autohtoni proizvod
(Spanish broom; Spartium junceum L.; fibres; textile economy; Croatian autochthon product)
Sažetak
Hrvatskom tekstilnom gospodarstvu potrebno je usmjeravanje prema održivom razvoju primjenom sirovina iz obnovljivih izvora i izradom proizvoda dodane vrijednosti. Također su značajne inovacije kao i izrada brendova i autohtonih proizvoda. Nadalje, u svim razvijenim zemljama povećala se potražnja za prirodnim materijalima dobivenim od biljnih vlakana koja nisu opasna za zdravlje i koja su biorazgradiva. Primjer takve biljke je Spartium junceum L., odnosno brnistra. U prošlosti su Grci, Rimljani i Kartežani brnistru koristili kao materijal za izradu užadi, mreža, torba, pa čak i jedara dok su Hrvati osim toga brnistru koristili i za izradu pokrivača (slamarica), tepiha, cipela, itd. Kroz povijest se manufaktura proizvoda iz brnistre postupno smanjivala te se krajem 19. st. potpuno ugasila. U skladu s projektom pod nazivom: "Revitalizacija tekstilne proizvodnje materijala iz brnistre - u susret hrvatskom autohtonom proizvodu: od korova do tkanine" financiranom od strane Fonda za Razvoj Sveučilišta u Zagrebu ispitali su se tradicionalni načini izdvajanja vlakana te se provela njihova modifikacija, a zatim i karakterizacija u svrhu dobivanja kvalitetnog autohtonog vlakna. Ovakva vlakna su se primijenila u izradi originalnog hrvatskog proizvoda, a sama revitalizacija proizvodnje materijala iz brnistre je dugoročni cilj ovog projekta kojeg će biti moguće ostvariti u kućnim obrtima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
117-1171419-1407 - Alternativni ekološki povoljni procesi i metode kemijske modifikacije celuloze (Katović, Drago, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb