Pregled bibliografske jedinice broj: 649517
Hormonska oralna kontracepcija - kontraindikacije, rizici i interakcije s drugim lijekovima
Hormonska oralna kontracepcija - kontraindikacije, rizici i interakcije s drugim lijekovima, 2012., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski, Zagreb
CROSBI ID: 649517 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hormonska oralna kontracepcija - kontraindikacije, rizici i interakcije s drugim lijekovima
(Hormonal oral contraception - contraindications, risks and interactions with other drugs)
Autori
Orozović, Elena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski
Mjesto
Zagreb
Datum
27.04
Godina
2012
Stranica
67
Mentor
Žuntar, Irena
Ključne riječi
kontracepcija; interakcije; kontraindikacije; hormoni; estrogen; progesteron
(contraception; interactions; contraindications; hormone; estrogen; progesterone)
Sažetak
Oralna hormonska kontracepcija u uporabi je više od 50 godina, te je najpopularnija reverzibilna kontraceptivna metoda. Oralni hormonski kontraceptivi potiskuju izlučivanje gonadotropin oslobađajućeg hormona i time sprječavaju sazrijevanje folikula i ovulaciju. Njihova idealna uporaba povezana je s 0, 3 trudnoće na 100 žena godišnje. Selektivnim pregledom literature na hrvatskom i engleskom jeziku povezane s temom "Hormonska oralna kontracepcija – kontraindikacije, rizici i interakcije s drugim lijekovima" napravljen je prikaz kontraindikacija i dugoročnih rizika hormonske kontracepcije, te interakcija s drugim lijekovima, s naglaskom na moguću toksičnost. Da bi upotreba oralne hormonske kontracepcije bila što sigurnija za zdravlje žene, vrlo je važno procijeniti kod kojih se stanja i bolesti ta terapija može i smije primjenjivati, a kod kojih je ona kontraindicirana. Kontraceptivi imaju utjecaj na kardiovaskularni i hemostatski sustava, kao i na lipidni status i metabolizam ugljikohidrata. U prisustvu određenih čimbenika rizika, oni značajno povećavaju vjerojatnost od kardiovaskularnih bolesti i tromboembolije, rizik od razvoja karcinoma vrata maternice i dojke. Oralni hormonski kontraceptivi ulaze u interakcije s brojnim lijekovima. Interakcijom hormonskih oralnih kontraceptiva s drugim lijekovima može doći do povećanja ili smanjenja djelovanja kontraceptiva ili lijeka koji ulazi u interakciju. Konačni rezultat ovisi o tipu interakcije, ali i o individualnim varijabilnostima svakog pojedinca. Interakcije lijekova mogu rezultirati promjenama farmakodinamike ili farmakokinetike. Pad učinkovitosti može biti opasan baš kod antibiotika, antiepileptika, antivirotika i antifungalnih lijekova koji značajno smanjuje koncentraciju oralnih hormonskih kontraceptiva, a imaju teratogen učinak. Antibiotici širokog spektra osim smanjivanjem koncentracije indukcijom enzima djeluju i na mikrofloru crijevnog trakta te tako ometaju enterohepatičku cirkulaciju. Zato je ipak poželjno preporučiti ženama korištenje dodatne ili druge kontracepcijske metode. U interakcijama gdje se povećava koncentracija oralnih kontraceptiva sudjeluju lijekovi koji inhibiraju enzime i povećavaju mogućnost nuspojava i štetnih rizika. Plazma koncentracije nekih lijekova mogu se povećati ili smanjiti s istodobnom primjenom oralne hormonske kontracepcije što rezultira njihovim povećanim ili smanjenim učinkom što je opasno kod bolesti poput epilepsije, hipertenzije i dijabetesa. Povećanje koncentracije lijekova poput kalij štedećih diuretika, teofilina, mišićnih relaksansa i triptana može izazvati opasne reakcije poput hiperkalijemije, aritmije, konvulzija, depresije disanja i serotoninskog sindroma, te druge toksične reakcije. Zabilježeno je i nekoliko slučajeva toksičnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0061245-0010 - Glutation S-transferaza i superoksid dizmutaza u etiopatogenezi bolesti (Žuntar, Irena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Irena Žuntar
(mentor)