Pregled bibliografske jedinice broj: 649485
ANALIZA ETILEN GLIKOLA I DIETILEN GLIKOLA U ZUBNIM PASTAMA
ANALIZA ETILEN GLIKOLA I DIETILEN GLIKOLA U ZUBNIM PASTAMA, 2012., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski, Zagreb
CROSBI ID: 649485 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ANALIZA ETILEN GLIKOLA I DIETILEN GLIKOLA U ZUBNIM PASTAMA
(ANALYSIS OF ETHYLENE GLYCOL AND DIETHYLENE GLYCOL IN TOOTHPASTE)
Autori
Puklek, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski
Mjesto
Zagreb
Datum
21.09
Godina
2012
Stranica
38
Mentor
Žuntar, Irena
Neposredni voditelj
Vidić Štrac, Ivona
Ključne riječi
Etilen glikol; dietilen glikol; toksičnost; zubne paste; GC-MS
(Ethylene glycol; diethylene glycol; toxicity; toothpaste; GC-MS)
Sažetak
Etilen glikol (CAS 107-21-1) i dietilen glikol (CAS 111-46-6) su toksična organska otapala koja se koriste u raznim industrijskim i kućanskim proizvodima. Etilen glikol je najpoznatiji kao antifriz te su otrovanja tom kemikalijom relativno česta, ali bez većih posljedica za zdravlje otrovane osobe. Kroz povijest su zabilježeni slučajevi korištenja dietilen glikola u ljekovitim pripravcima i kozmetičkim preparatima, pri čemu je zabilježeno preko 690 smrtnih ishoda. Iako je većinom smrt nastupila nakon oralne primjene dietilen glikola, zabilježeni su i smrtni slučajevi nakon dermalne primjene istog. Dietilen glikol i njegovi metaboliti prvenstveno su toksični za bubrege i živčani sustav. Klinička slika najčešće uključuje mučninu, opijenost, respiratornu depresiju, zatajenje bubrega, neurološke simptome, konvulzije, komu i smrt. Upotreba dietilen glikola u kozmetičkim preparatima je zabranjena, ali se on u njima može naći kao onečišćenje u glicerolu ili polietilen glikolima. Maksimalna dozvoljena količina dietilen glikola u konačnom proizvodu je 0, 1%. Cilj ovog istraživanja bio je odrediti prisutnost dietilen glikola u zubnim pastama na hrvatskom tržištu upotrebom plinske kromatografije sa selektivnim detektorom masa (GC-MS). Linearnost odgovora masenog detektora testirana je analizom standardnih otopina s rastućim koncentracijama etilen glikola i dietilen glikola. Regresijska analiza kromatografskih podataka ukazuje na to da je linearnost odgovora detektora bila unutar ispitivanog koncentracijskog područja od 0, 5-50 mg/L, uz koeficijente korelacije >0, 998. Granica detekcije (LOD) za dietilen glikol bila je <6 mg/kg, a za etilen glikol <4 mg/kg. Analiza je provedena na 30 uzoraka zubnih pasti proizvedenih u Hrvatskoj i EU. Dobiveni rezultati bili su znatno ispod dopuštenog praga od 0, 1%, osiguravajući tako sigurnost potrošača.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0061245-0010 - Glutation S-transferaza i superoksid dizmutaza u etiopatogenezi bolesti (Žuntar, Irena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo,
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Filozofski fakultet u Splitu