Pregled bibliografske jedinice broj: 647379
Najčešći reproduktivni poremećaji u istarskih magaraca
Najčešći reproduktivni poremećaji u istarskih magaraca // Veterinarski dani 2013. : zbornik radova / Harapin, Ivica (ur.).
Zagreb: Hrvatska veterinarska komora ; Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 199-207 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 647379 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Najčešći reproduktivni poremećaji u istarskih magaraca
(The most frequent reproductive disturbances in istrian donkeys)
Autori
Prvanović Babić, Nikica ; Bačić, Goran ; Efendić, Maša ; Maćešić, Nino ; Karadjole, Tugomir ; Brkljača Bottegaro, Nika ; Getz, Iva ; Samardžija, Marko ; Folnožić, Ivan ; Vince, Silvio ; Seletković, Mirta ; Šlogar, Korina ; Dobranić TOmislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Veterinarski dani 2013. : zbornik radova
/ Harapin, Ivica - Zagreb : Hrvatska veterinarska komora ; Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013, 199-207
Skup
Veterinarski dani 2013.
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.10.2013. - 12.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
istarski magarac; reproduktivni poremećaji; magareće mlijeko
(istrian donkey; reproductive disturbancies; donkey milk)
Sažetak
Danas je istarski magarac sve manje zastupljen kao radna životinja, ali ima sve veći značaj u turizmu te u proizvodnji magarećeg mlijeka. Kako bi magarice mogle davati zadovoljavajuće količine mlijeka, one moraju biti u laktaciji za koju je preduvjet zadovoljavajuća plodnost odnosno redoviti porodi. Iako su magarice po svojim reproduktivnim svojstvima slične kobilama, ipak se od njih i razlikuju. Unatoč tome, ne postoji protokol za nadzor nad reprodukcijom magarica. Naime, u EU se metode praćenja reprodukcije i dijagnostike gravidnosti kobila donekle primijenjuju i na magaricama. No, tjelesne mjere magaraca u Hrvatskoj uglavnom ukazuju na životinje koje nisu podesne za uobičajene ginekološke preglede koji se provode na kobilama. Stoga je svrha ovog rada prikazati dosadasnje rezultate nadzora nad reprodukcijom koji će ispoštovati specifičnosti upravo takvog, našeg tipa magarica, a da istodobno bude pouzdan, praktičan i neinvazivan, odnosno da pomaže očuvanje zdravlja i dobrobiti životinja te podizanje konkurentnosti u proizvodnji magarećeg mlijeka. Radom je obuhvaćeno ukupno 100 istarskih magaraca smještenih u 4 uzgoja u Istarskoj županiji od čega se 60 magarica koristi u rasplodu i za proizvodnju magarećeg mlijeka.. Na svim uzgojima provedeni su opći klinički pregled, pregled uzgoja, ginekološki pregledi rasplodnih magarica, pregled mliječne žlijezde, uzimanje briseva i uzoraka mlijeka za bakteriološke pretrage, ortopedski pregledi i savjetovanje vlasnika. Temeljem naših rezultata razvidno je da se u uzgojima provodi zavidna higijena mužnje a prilikom provedbe istraživanja nije zamjećen niti jedan slučaj mastitisa. Nadalje, unatoč heterogenoj rasprostranjenosti dobi unutar promatrane populacije (podjednak omjer starih, srednjih i vrlo mladih magarica) svega 10% rasplodnih magarica (n=6) je zahvaćeno nekim od reproduktivnih poremećaja (poremetnje u radu jajnika n=2, endometritisi n=3, urovagina n=1) što je kod svih promatranih magarica bilo povezano sa patologijom lokomotornog sustava koja je osobito prisutna na jednom uzgoju. Uočene medicinske i biološke prednosti uzgoja istarskih magaraca u smislu unaprijeđenja reprodukcije predstavljaju tjelesni okvir životinja, njihova sposobnost socijalizacije i dobra opća tjelesna otpornost. Uočene nemedicinske prednosti uzgoja u smislu unaprijeđenja reprodukcije u svrhu proizvodnje mlijeka i očuvanja uzgoja istarskih magaraca svakako predstavljaju visoka motiviranost uzgajivača, potpora lokalne zajednice, povoljni ekonomski preduvjeti za razvoj te povoljan smještaj i geo povezanost, dok su uočeni nemedicinski nedostaci razjedinjenost uzgajivača, heterogenost uzgoja s obzirom na način uzgoja, namjenu i pristup uzgajivača, aktuelna situacija u CRSH i nedostatak strategije u primjeni magaraca u turizmu (strucni kadar koji bi osposobio životinje za rad).
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Nika Brkljača Bottegaro
(autor)
Tomislav Dobranić
(autor)
Mirta Seletković Vučković
(autor)
Tugomir Karadjole
(autor)
Ivan Folnožić
(autor)
Nino Mačešić
(autor)
Goran Bačić
(autor)
Iva Getz
(autor)
Nikica Prvanović Babić
(autor)