Pregled bibliografske jedinice broj: 646520
PROBLEMI ČISTOĆE VODE U BAZENIMA KOJI SE PUNE TERMOMINERALNIM VODAMA
PROBLEMI ČISTOĆE VODE U BAZENIMA KOJI SE PUNE TERMOMINERALNIM VODAMA // XVII ZNANSTVENO – STRUČNI SKUP VODA I JAVNA VODOOPSKRBA / Dadić, Željko (ur.).
Zagreb: Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) ; Županijski zavodi za javno zdravstvo, 2013. str. 103-111 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 646520 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PROBLEMI ČISTOĆE VODE U BAZENIMA KOJI SE PUNE TERMOMINERALNIM VODAMA
(PROBLEMS OF WATER PURITY IN SWIMMING POOLS FILLED WITH THERMOMINERAL WATERS)
Autori
Senta Marić, Ankica ; Čepelak, Radovan ; Andabaka, Damir.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
XVII ZNANSTVENO – STRUČNI SKUP VODA I JAVNA VODOOPSKRBA
/ Dadić, Željko - Zagreb : Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) ; Županijski zavodi za javno zdravstvo, 2013, 103-111
Skup
XVII ZNANSTVENO – STRUČNI SKUP VODA I JAVNA VODOOPSKRBA
Mjesto i datum
Lopar, Hrvatska, 01.10.2013. - 04.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
termomineralne vode; prirodna onečišćenja bazenske vode; antropogena
(thermonieral water; natural contamination of swimming pool water;)
Sažetak
U radu se raspravlja o prirodnim sastojcima vode u bazenima koji dovode do promjene senzorskih svojstava vode i antropogenim onečišćenjima koji mogu utjecati na zdravlje korisnika. S obzirom da prirodne termomineralne vode imaju u pravilu višu temperaturu, tvrdoću, vodljivost, alkalitet načinje je izračun agresivnosti vode prema Langlierov indeks (LSI), indeks agresivnosti (AI) i Ryznarov indeks (RSI) za termomineralne vode Hrvatske. Kod primjene termomineralnih voda u balneološke svrhe mora se voditi računa o čuvanju ljekovitih svojstava koji se gube kloriranjem i zato je dat pregled reakcija klora s prirodnim sastavom vode (H2S, željezo, mangan, metan). Prebrza i prevelika eksploatacija vode dovodi do poremećaja izvorišta koja se brže kalcificiraju/začepljavaju, što dovodi do smanjenja izdašnosti vrela. Za čistoću vode za liječenje i rehabilitaciju bolesnika ili zdravstvenog turizma za sada je primjenjiva voda brzog protoka u bazenima ili individualno kupanje u kadama. U radu se prezentiraju antropogena onečišćenja bazenske vode koja se puni termomineralnim vodama. S obzirom da je mnogo termomineralnih voda u Hrvatskoj nedovoljno ispitano obrada postojećih podataka prikazanih u radu predstavlja doprinos o poznavanju prirodnog ponašanja vode.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb