Pregled bibliografske jedinice broj: 646280
Novo uređenje instituta oduzimanja imovinske koristi prema noveli Kaznenog zakona s osvrtom na dosadašnju sudsku praksu: usporedba s odlukom o imovinskopravnom zahtjevu
Novo uređenje instituta oduzimanja imovinske koristi prema noveli Kaznenog zakona s osvrtom na dosadašnju sudsku praksu: usporedba s odlukom o imovinskopravnom zahtjevu // Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, 10 (2003), 2; 449-478 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 646280 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novo uređenje instituta oduzimanja imovinske
koristi prema noveli Kaznenog zakona s osvrtom
na dosadašnju sudsku praksu: usporedba s
odlukom o imovinskopravnom zahtjevu
(The latest regulation of the provisions on the
confiscation of pecuniary gain according to the
amendment of the Criminal Code with reference
to previous court practice)
Autori
Kaleb, Zorislav
Izvornik
Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu (1330-6286) 10
(2003), 2;
449-478
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
oduzimanje ; imovinska korist
(THE CONFISCATION ; PECUNIARY GAIN)
Sažetak
Posljednja novela Kaznenog zakonika (NN 111/03) unijela je brojne izmjene u naše kazneno zakonodavstvo te je pored ostalog značajno izmijenjen i uređen institut oduzimanja imovinske korist u cilju da se spriječi da okrivljenici zadrže korist ostvarenu počinjenjem kaznenog djela te da se na taj način protuzakonito bogati na račun države te pravnih i fizičkih osoba. Novela zakona naglašava obvezno oduzimanje imovinske koristi, osim u slučaju kad je imovinskopravni zahtjev oštećeniku dosuđen u cijelosti. Sud će oduzeti imovinsku korist i ako oštećenika s imovinskopravnim zahtjevom uputi u parnicu. Treća osoba od koje sud treba oduzeti imovinsku korist može je zadržati samo ako dokaže da ju je stekla u dobroj vjeri. Autor uspoređuje materijalne i procesne odredbe ovog instituta i ističe da je u članku 468. ZKP još uvijek fakultativna odredba po kojoj sud “može izreći“ oduzimanje imovinske koristi. Također oduzimanje imovinske koristi se uspoređuje s odlukom o imovinskom pravnom zahtjevu s kojom postoje brojne podudarnosti te analizira dosadašnju sudsku praksu i daje neke svoje prijedloge u cilju veće učinkovitosti tih odredbi u praksi . Smatra da učinkovita borba protiv organiziranog kriminala umnogome ovisi o razvoju i proširenju tog instituta koji nije mnogo odmakao od svoje prve izvorne odredbe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Criminal Justice Abstracts
- ProQuest Criminal Justice Periodical Index