Pregled bibliografske jedinice broj: 64534
Sukcesija vegetacije na kršu i njen utjecaj na lovno gospodarenje
Sukcesija vegetacije na kršu i njen utjecaj na lovno gospodarenje // Unapređenje poljoprivrede i šumarstva na kršu / Maleš, Petar (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2002. str. 73-74 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 64534 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sukcesija vegetacije na kršu i njen utjecaj na lovno gospodarenje
(The succesion of vegetation on karstland and its influence on game management)
Autori
Grubešić, Marijan ; Krapinec, Krešimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Unapređenje poljoprivrede i šumarstva na kršu
/ Maleš, Petar - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2002, 73-74
Skup
Unapređenje poljoprivrede i šumarstva na kršu
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 29.03.2000. - 30.03.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sukcesija vegetacije; lovno gospodarenje; racionalno korištenje prostora; divljač
(succesion of vegetation; hunting management; rational use of land; game)
Sažetak
Značajne promjene u demografskoj strukturi, načinu života i intenzitetu korištenja površina u krškom dijelu Hrvatske , u proteklih 50 godina, uzrokovale su i reakciju prirode na novonastalo stanje. Ta reakcija prirode odražava se kroz sukcesiju vegetacije, koja uglavnom ide u smjeru prirodnog pošumljavanja površina. Promjene u sastav vegetacije povlače za sobom i promjene stanišnih uvjeta za divljač, te usporedno s promjenama u staništu nastaju i promjene u sastavu divljači. Istraživanja provedena na području Like, Dalmatinske zagore i dubrovačkog primorja pokazuju intenzitet promjena u tim staništima. Preporuča se da lovoovlaštenici, a posebno osobe koje izrađuju programe lovnog gospodarenja na tom području, realno sagledaju stanje na terenu, ocijene stanje stanišni prilika i njihov trend daljnjeg prirodnog razvoja i sukladno tome ocijene za koje vrste divljači postoje optimalni uvjeti. Na taj način gospodariti će se s divljači koja prirodno dolazi na to područje ili ima optimalne uvjete za naseljavanje. Racionalno korištenje prostora u lovnom gospodarstvu pruža velike mogućnosti za: lovni turizam, zapošljavanje dijela malobrojnog pučanstva na tom području, proizvodnju zdrave-prirodne hrane, za komercijalno korištenje napuštenih površina koje na drugi način ne ostvaruju prihod.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija