Pregled bibliografske jedinice broj: 644666
Invazivna flora parka Maksimir u Zagrebu
Invazivna flora parka Maksimir u Zagrebu // Knjiga sažetaka, Book of Abstracts / Alegro, Antun ; Boršić, Igor (ur.).
Split: Hrvatsko botaničko društvo, Sveučilište u Splitu, 2013. str. 101-102 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 644666 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Invazivna flora parka Maksimir u Zagrebu
(Invasive flora of Maksimir park, Zagreb, Croatia)
Autori
Kovačić, Ana ; Jelaska, Sven D.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka, Book of Abstracts
/ Alegro, Antun ; Boršić, Igor - Split : Hrvatsko botaničko društvo, Sveučilište u Splitu, 2013, 101-102
ISBN
978-953-99774-6-5
Skup
4. Hrvatski botanički simpozij s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 27.09.2013. - 29.09.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
staništa; kartiranje; GIS; prostorna analiza
(habitats; mapping; GIS; spatial analyses)
Sažetak
Ovim istraživanjem napravljena je analiza trenutne rasprostranjenosti invazivne flore parka Maksimir. Ukupno je zabilježeno 23 invazivne biljne vrste na 5 000 lokacija u parku. Rasprostranjenost zabilježenih vrsta analizirali smo s obzirom na: njihovu vezanost uz tip ili kombinaciju tipova staništa ; učestalost pojavljivanja u zonama određenim na temelju načina korištenja i dominantnog tipa zemljišnog pokrova ; prisutnost u kvadrantima pravilne mreže 250 x 250 m. Rezultati ove analize korišteni su za višekriterijsku klasifikaciju zabilježenih vrsta u tri kategorije: izrazito invazivne ; umjereno onvazivne i najmanje invazivne vrste. Analiza prisutne invazivne flore napravljena je i s obzirom na taksonomsku pripadnost, podrijetlo, životni oblik, tip rasprostranjivanja i Ellenbergove indikatorske vrijednosti. Zabilježene su vrste unutar 14 porodica, od kojih je Asteraceae najbrojnija, najviše vrsta podrijetlom dolazi iz obiju Amerika, terofiti su najčešći životni oblik, najzastupljeniji način rasprostranjivanja su zookorija i anemokorija, a najviše invazivnih biljnih vrsta obitava na osunčanim i dušikom bogatim staništima. Temeljem višekriterijske analize pet biljnih vrsta je određeno kao izrazito invazivne na području Maksimira od kojih su najrasprostranjenije Erigeron annuus (L.) Pers, Robinia pseudoacacia L. i Veronica persica Poir. Sedam vrsta je prepoznato kao umjereno invazivne, a 11 kao najmanje invazivne. Važnost ovog istraživanja proizlazi iz određivanja najugroženijih dijelova parka te će se ono koristiti za usmjeravanje aktivnosti sa ciljem spriječavanja i/ili suzbijanja daljnjeg širenja invazivnih biljnih vrsta na području parka Maksimir.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0000000-3169 - Analiza biološke raznolikosti okolišnim čimbenicima i daljinskim promatranjem (Jelaska, Sven, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Sven Jelaska (autor)