Pregled bibliografske jedinice broj: 642747
Zašto pristup dokumentiranja?
Zašto pristup dokumentiranja? // Rad na suočavanju s prošlošću Priručnik za organizacije civilnog drutšva / Bužinkić, Emina (ur.).
Zagreb: Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću, 2012. str. 62-65
CROSBI ID: 642747 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zašto pristup dokumentiranja?
(Why documenting approach?)
Autori
Heđbeli, Živana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Rad na suočavanju s prošlošću Priručnik za organizacije civilnog drutšva
Urednik/ci
Bužinkić, Emina
Izdavač
Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću
Grad
Zagreb
Godina
2012
Raspon stranica
62-65
ISBN
978-953-7872-05-2
Ključne riječi
suočavanje s prošlošću, Hrvatska, rat
(Croatia, war, Dealing with the past)
Sažetak
Priručnik nudi neke od mogućih praktičnih odgovora na pitanje kako produbiti raspravu o prošlosti u polariziranim društvima gdje je poricanje i/ili relativizacija zločina svakodnevna praksa. Priručnik se bavi nekim mogućim putovima prema stvaranju podrške za dokumentiranje svih činjenica, priznavanju patnje svake žrtve i preživjelog te uvažavanju dostojanstva svakog čovjeka. U poglavlju se postavlja pitanje „Zašto pristup dokumentiranja?“ Za ostvarivanje ljudskih prava, za sposobnost razmišljanja i rasuđivanja o svijetu koji nas okružuje, potrebne su nam informacije. Informacije se uvelike nalaze u dokumentima. Radom svake organizacije (vladine ili ne-vladine) nastaju dokumenti, papirni ili virtualni, koji dokumentiraju samu organizaciju i područje rada organizacije. Živimo na teritoriju na kojem su 1918., 1941., 1945. i 1990. godine nastajale nove države koje su se nastojale ograditi od prethodnih i krenuti ab ovo. Stanje je donekle ambivalentno jer istodobno uz veću ili manju nebrigu za stvarne dokumente vlada pomama za (slavnom) prošlošću. Redizajniranje povijesti nije ekskluzivno obilježje nas koji živimo ovdje i sada. Činjenice treba zabilježiti, kako bismo ih koristili, pamtili, provjeravali. Živimo na području na kojem skoro svaka generacija ima dojam kako svijet počinje od nje, gdje je Weberov ideal uprave uvijek iznova nešto što tek treba ostvariti, a nemaran stav prema uredskom poslovanju, pohrani i zaštiti dokumenata sastavni dio sveukupnog svjetonazora. Kako bismo savladali strah, kako bismo stvarima racionalno ovladali, potrebne su nam objektivne, neostrašćene rasprave i analize, što je nemoguće bez činjenica. Ukoliko ne želimo živjeti u svijetu oblikovanom mitovima i legendama moramo uložiti dodatni napor i ostaviti pisane tragove svojih djela.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Povijest
Napomena
Hrvatska inačica dostupna na: http://www.documenta.hr/assets/files/publikacije /R ad_na_suocavanju_s_prosloscu.pdf Engleska inačica teksta dostupna je na: http://www.documenta.hr/assets/files/publikacije /P rijelom_SSP_eng_web.pdf
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Hrvatski državni arhiv
Profili:
Živana Heđbeli
(autor)