Pregled bibliografske jedinice broj: 641958
Religioznost, socioseksualnost i stavovi o seksualnosti: ima li povezanosti?
Religioznost, socioseksualnost i stavovi o seksualnosti: ima li povezanosti? // XVIII Naučni skup, Empirijska istraživanja u psihologiji – Knjiga rezimea
Beograd: Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, 2012. str. 153-154 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 641958 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Religioznost, socioseksualnost i stavovi o seksualnosti: ima li povezanosti?
(Religiosity, sociosexuality and attitudes toward sexuality: are there any relationship?)
Autori
Šunjić, Marijana ; Ljubičić, Antoaneta ; Penezić, Zvjezdan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVIII Naučni skup, Empirijska istraživanja u psihologiji – Knjiga rezimea
/ - Beograd : Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, 2012, 153-154
ISBN
978-86-86563-33-0
Skup
XVIII Naučni skup, Empirijska istraživanja u psihologiji
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 10.02.2012. - 11.02.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
religioznost; stavovi o seksualnosti; socioseksualnost; spol
(religiosity; attitudes toward sexuality; sociosexuality; gender)
Sažetak
Prema nekim autorima, od svih odrednica kulture nekog društva, upravo religija ima najveći utjecaj na normativne i deskriptivne aspekte seksualnog ponašanja u modernom društvu. U katoličanstvu postoje jasne norme s ciljem pokušaja regulacije seksualnih ponašanja sljedbenika koje, između ostalog, uključuju zabranu seksualnih aktivnosti izvan braka, te zabranu korištenja kontracepcijskih sredstava. Brojnim je istraživanjima već utvrđeno kako se religiozne i nereligiozne osobe razlikuju u stavovima, moralnim standardima i seksualnim ponašanjima, ali do sada slična istraživanja nisu provođena na području BiH. Cilj istraživanja bio je provjeriti odnos religioznosti sa različitim komponentama stavova o seksualnosti i socioseksualnošću na uzorku sudionika iz BiH. Istraživanjem je obuhvaćen uzorak od 201 sudionika, 114 muškaraca i 87 žena, prosječne dobi 21, 5 godina (sd=2, 5). U istraživanju su korišteni upitnik osnovnih sociodemografskih podataka, Upitnik religioznosti (dimenzija duhovnosti, obredna dimenzija te utjecaj vjere na ponašanje), Skala stavova o seksualnosti (permisivnost, stavovi o kontracepciji, instrumentalnost, seksualni odnos kao vid zajedništva) te Upitnik socioseksualne orijentacije. Utvrđena je negativno asimetrična distribucija rezultata varijable religioznost. Kako su utvrđene i razlike u razini religioznosti muškarca i žena (korišten je Man-Whitney U-test, z=-2, 64, p<0, 01). Žene su se pokazale značajno religioznijima od muškaraca. U daljnjoj analizi, razlike u seksualnim stavovima i socioseksualnosti utvrđivane su odvojeno za muškarce i žene visoke i niske religioznosti (podijeljeni s obzirom na medijan). Visoko i nisko religiozne žene nisu se razlikovale na subskalama stavovi o kontracepciji, instrumentalnost seksa te seksualni odnos kao vid zajedništva. Međutim, visoko religiozne žene su, u odnosu na nisko religiozne, pokazale nižu seksualnu permisivnost (z= -4, 06, p<0, 01) i restriktivniju seksualnost općenito (z= 2, 74, p<0, 01). S druge strane, visoko i nisko religiozni muškarci nisu se značajno razlikovali niti u jednoj od subskala stavova o seksualnosti. Rezultati su skladni podacima iz literature prema kojima su žene religioznije od muškaraca, te religiozna uvjerenja više utječu na njihovu restriktivnu seksualnost i permisivnost stavova. Manji utjecaj religioznih uvjerenja na seksualno ponašanje i stavove kod muškaraca interpretiran je u skladu s novijim pretpostavkama o religioznosti muškaraca.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija