Pregled bibliografske jedinice broj: 641315
Lijevane bronce drevnih civilizacija
Lijevane bronce drevnih civilizacija // Proceeedings Book of 13th International Foundrymne Conference / Glavaš, Zoran ; Zovko Brodarac, Zdenka ; Dolić, Natalija (ur.).
Sisak: Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 131-140 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 641315 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lijevane bronce drevnih civilizacija
(Cast bronze of ancient civilizations)
Autori
Grilec, Krešimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Proceeedings Book of 13th International Foundrymne Conference
/ Glavaš, Zoran ; Zovko Brodarac, Zdenka ; Dolić, Natalija - Sisak : Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013, 131-140
ISBN
978-953-7082-15-4
Skup
13th International Foundrymne Conference
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.05.2013. - 17.05.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
metali antičkog doba; brončani artefakti; kemijski sastav
(metals of antiquity; bronze artefacts; chemical composition)
Sažetak
Termin „metali antičkog doba“ odnose se na sedam metala koje je čovječanstvo otkrilo i koristilo u prapovijesti. Tih sedam metala (zlato, bakar, srebro, olovo, kositar, željezo i živa) su metali na kojima je ustanovljena moderna civilizacija. Primjena bakra u drevna vremena je značajnija od primjene ostalih metala budući da su od njega izrađivani prvi alati i oružja. Nešto kasnije drevni metalurzi su otkrili broncu. Korištenjem bronce postaju mogući razni načini ljevanja. Legirni elementi i njihova količina koriste se na način da omoguće proizvodnju bronci kao i njihovu primjenu. Sadržaj legirnih elemenata arsena, kositra i olova koji su dodani namjerno, razlikuje se kod brončanih artefakata u različitim dijelovima svijeta (raspoloživost različitih sirovina) kao i u različitom periodu proizvodnje (napredak tehnologije). Zbog rijetkosti i vrijednosti povijesnih artefakata u načelu je neprihvatljivo koristiti razorne metode za uzorkovanje i analizu. Iako postoje i takvi slučajevi ipak prednost imaju nerazorne metode ispitivanja. U ovom radu dan je pregled kemijskog sastava brončanih artefakata iz različitih dijelova svijeta koji su proizvedeni prije 2000 i više godina. Dan je i kratki opis najčešće korištenih metoda ispitivanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201833-1788 - Modificiranje površine izotermički poboljšanog nodularnog lijeva (Ivušić, Vinko, MZOS ) ( CroRIS)
120-1201833-1789 - Istraživanje strukture i svojstava tehničke keramike i keramičkih prevlaka (Ćurković, Lidija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Krešimir Grilec
(autor)