Pregled bibliografske jedinice broj: 638457
Osobno i javno u ranoj ruskoj ženskoj autobiografiji: slučaj Natal'je Dolgorukove
Osobno i javno u ranoj ruskoj ženskoj autobiografiji: slučaj Natal'je Dolgorukove // Folia Linguistica et Litteraria (Nikšić), 6 (2012), 129-144 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 638457 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osobno i javno u ranoj ruskoj ženskoj autobiografiji: slučaj Natal'je Dolgorukove
(Private and public in early Russian women's autobiography: The case of Natalia Dolgorukova)
Autori
Vidić, Adrijana
Izvornik
Folia Linguistica et Litteraria (Nikšić) (1800-8542) 6
(2012);
129-144
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
ruska ženska autobiografija ; Natal'ja Dolgorukova ; osobno i javno ; manipulacija tekstom ; hagiografija ; konvencije konteksta
(Russian women's autobiography ; Natalia Dolgorukova ; private and public ; text manipulation ; hagiography ; context conventions)
Sažetak
Natal'ja Dolgorukova autorica je prve tiskane ruske ženske autobiografije, kontroverzne zbog utjecaja teksta i njegove kanonizacije, ali i kanonizacije posthumne javne slike autorice koja ga je stvorila kao dokument za obiteljsku upotrebu. Ova autobiografija nastala je pod nizom konvencionalnih ograničenja vezanih uz kontekst autorice, ali je posve neočekivano zaživjela vezano uz kontekst generacije autoričinih unuka. U radu će se pokušati osvijetliti navedena ograničenja, njihovi uzroci i posljedice, ukazati na manipulacije tekstom, njegove tendenciozne upotrebe i implikacije tih činova te prikazati kako su ove i još neke istaknute karakteristike teksta utjecale na suodnos osobnog i javnog. Dvije odrednice promatrat ćemo prije svega u okvirima sadržaja teksta i njegova neposrednog konteksta, ali ćemo jednaku pozornost posvetiti i suodnosu navedenih parametara u daljnjoj sudbini autobiografije koja je dalekosežno prekoračila pretpostavljeno prvobitno stanje. Pri ovakvom čitanju osobnog i javnog, metodološki imperativ je izbjegavanje esencijalizma u vidu strogo fiksiranih binarizama. Autobiografiju smatramo komunikativnim žanrom koji podrazumijeva čitatelja te ne može biti potpuno osoban, jednako kao što su malo izgledni neometeni ženski istupi u konvencionalno shvaćenu sferu javnog u 18. i 19. stoljeću. Svjesni utjecaja navedenog na oblikovanje teksta, prepoznajemo stupnjeve i prijelazne oblike između dva parametra.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Emerging Sources Citation Indeks (ESCI)