Pregled bibliografske jedinice broj: 636188
Kombinirani način ispiranja taloga magnezijeva hidroksida iz morske vode
Kombinirani način ispiranja taloga magnezijeva hidroksida iz morske vode // Knjiga sažetaka / Hadžiev, Andrea ; Blažeković, Zdenko (ur.).
Kutina: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2013. str. 197-197 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 636188 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kombinirani način ispiranja taloga magnezijeva hidroksida iz morske vode
(Combined rinsing method of the magnesium hydroxide precipitate from seawater)
Autori
Labor, Miroslav ; Ćurković, Antonija ; Martinac, Vanja ; Jakić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Hadžiev, Andrea ; Blažeković, Zdenko - Kutina : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2013, 197-197
ISBN
978-953-6894-50-5
Skup
XXIII Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 21.04.2013. - 24.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
magnezijev hidroksid; morska voda; način ispiranja
(magnesium hydroxide; seawater; rinsing method)
Sažetak
U posljednjih pedesetak godina eksploatacija mineralnih sirovina mora i podmorja osobito je pobudila međunarodni interes. Naime, velike rezerve magnezija u morskoj vodi (1 m3 morske vode sadrži 1, 35 kg magnezija) i nedostatak drugih kvalitetnih sirovina, u prvom redu magnezita, doprinjeli su da se u pojedinim industrijskim zemljama (Engleska, USA, Japan) razvije i primijeni postupak za dobivanje magnezija iz morske vode. Danas značajan udio u svjetskoj proizvodnji magnezija čini oko 20-ak postrojenja u kojima se magnezijev hidroksid dobiva iz morske vode i/ili slanih izvora, što iznosi oko 14 % ukupne svjetske proizvodnje magnezija. Proces dobivanja magnezija iz morske vode uključuje taloženje magnezijeva hidroksida, koji nastaje reakcijom magnezijevih soli (MgCl2 i MgSO4) prisutnih u morskoj vodi s odgovarajućim baznim reagensom, kao što su kalcinirani dolomit ili kalcinirano vapno. Prisustvo bora u morskoj vodi (oko 4, 6 mg dm-3) negativno se odražava na kvalitet produkta budući da svojstva dobivenog magnezijeva oksida posebne namjene, tj. visoke čvrstoće (ispitivanje na toplo) značajno ovise o sadržaju bora u produktu. Bor koji je prisutan u morskoj vodi kao nedisocirana ortoboratna kiselina, H3BO3, a djelomično kao borat ion, H2BO3- tijekom reakcijskog taloženja adsorbira se na talog magnezijeva hidroksida uzrokujući onečišćenje kalciniranog magnezijeva oksida s B2O3. Sadržaj B2O3 u sinteriranom magnezijevom oksidu negativno utječe na kvalitet vatrostalnog materijala. Zato je uklanjanje B2O3 u magnezijevu oksidu prvenstveni tehnološki zadatak. Udjel bora moguće je smanjiti pogodnim načinom ispiranja taloga magnezijeva hidroksida. U ovom radu ispitivan je kombinirani (2+3) način ispiranja (na filtar papiru) taloga magnezijeva hidroksida dobivenog nestehiometrijskim (80 %-tnim) načinom taloženja iz morske vode s dolomitnim vapnom kao taložnim sredstvom. Kao sredstvo za ispiranje koristila se kombinacija destilirane vode pH vrijednosti 5, 56 i zalužene destilirane vode pH vrijednosti 12, 50, mijenjajući pri tome broj ispiranja (2 i/ili 3) kao i redosljed primijenjenog sredstva za ispiranje. U postupku dekantacije talog je višekratno ispran (5 puta) destiliranom vodom. Cilj ovog rada jest utvrđivanje djelotvornosti navedenog načina ispiranja taloga magnezijeva hidroksida dobivenog iz morske vode nestehiometrijskim (80 %-tnim) načinom taloženja sa svrhom da maseni udjel borova (III) oksida, a također i maseni udjel kalcijeva oksida u kalciniranom magnezijevu oksidu bude što niži. Rezultati ispitivanja ukazuju da redosljed primijenjenog sredstva za ispiranje u postupku na filtar papiru nema značajnijeg utjecaja na sadržaj B2O3 u kalciniranom magnezijevu oksidu, dok sadržaj CaO značajno ovisi o redosljedu korištenja sredstva za ispiranje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
011-0112247-2250 - Aktivirano sinteriranje magnezijeva oksida (Martinac, Vanja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split