Pregled bibliografske jedinice broj: 634610
Dobro upravljanje - odnos građana i javne uprave u Republici Hrvatskoj: uzajamna nužnost ili i moguće partnerstvo
Dobro upravljanje - odnos građana i javne uprave u Republici Hrvatskoj: uzajamna nužnost ili i moguće partnerstvo // III. Međunarodna konferencija Razvoj javne uprave (3rd International Conference Public Administration Development) / Smoljić, Mirko (ur.).
Vukovar: Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2013. str. 229-241 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 634610 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dobro upravljanje - odnos građana i javne uprave u Republici Hrvatskoj: uzajamna nužnost ili i moguće partnerstvo
(Good Governance - Citizens and Public Administration in Republic of Croatia: Mutual Necessity or the Possible Partnership?)
Autori
Vrabec, Samir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
III. Međunarodna konferencija Razvoj javne uprave (3rd International Conference Public Administration Development)
/ Smoljić, Mirko - Vukovar : Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2013, 229-241
ISBN
978-953-7734-06-0
Skup
3. Međunarodna znanstveno-stručna konferencija Razvoj javne uprave - funkcioniranje javne uprave u upravno-pravnom prostoru Europske unije / Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 19.04.2013. - 20.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
dobro upravljanje; otvorenost javne uprave; participacija građana
(Good Governance; Transparency of Public Administration; Citizen Participation)
Sažetak
Pojam dobro upravljanje, danas je neizostavan u leksikonima i rječnicima koji se bave javnom administracijom, gdje se zajedno s tumačenjima u akademskim krugovima njime pokušava označiti niz struktura i procesa, javnoga i privatnopravnog karaktera, pri čemu ga većina autora veže uz državnu vlast i javnu upravu, a koji je danas u redovnoj upotrebi u političkim znanostima, upravnoj znanosti, javnom i privatnom managementu, te se redovno upotrebljava uz koncepte kao što su demokracija, civilno društvo, participacija građana, ljudska prava, održivi razvoj... S obzirom na ovakvu višeznačnost i područja uz koje se veže dobro upravljanje autor nalazi potrebnim učiniti kraći pregled definicija od strane niza međunarodnih organizacija. Osobito je učinjen pregled značenja pojma dobrog upravljanja iz Bijele knjige Europske vladavine koju je sačinila Europska komisija, a čije smjernice je uz ispunjavanje Kriterija iz Kopenhagena slijedila Hrvatska prilikom usklađivanja svoga zakonodavstva i politika u postupku pristupanja Europskoj Uniji. Daje se pregled hrvatskog pravnog okvira u pogledu odnosa građana i uprave kroz kriterije otvorenosti javne uprave prema građanima i sudjelovanja građana, kao i ocjena trenutnog stanja i perspektiva, te mogućih poboljšanja. Autor zaključuje da normativni okvir na ovome polju zadovoljava visoke standarde EU, te izražava nadu da nas u njegovoj realizacije ne očekuje previše dugotrajan put.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo