Pregled bibliografske jedinice broj: 628529
Privrženost u adolescenciji – odnos kvalitete, stilova i dimenzija privrženosti: Usporedba djevojaka i mladića
Privrženost u adolescenciji – odnos kvalitete, stilova i dimenzija privrženosti: Usporedba djevojaka i mladića // Psihologijske teme, 22 (2013), 1; 69-91 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 628529 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Privrženost u adolescenciji – odnos kvalitete, stilova i dimenzija privrženosti: Usporedba djevojaka i mladića
(Attachment in Adolescence – The Relationship between Attachment Quality, Styles and Dimensions: A Comparison of Boys and Girls)
Autori
Ručević, Silvija ; Mihalj, Ivana
Izvornik
Psihologijske teme (1332-0742) 22
(2013), 1;
69-91
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
stil privrženosti; anksioznost; izbjegavanje; kvaliteta privrženosti; adolescenti
(attachment style; anxiety; avoidance; attachment quality; adolescents)
Sažetak
Osnovni je cilj ovog rada bio ispitati odnos kvalitete privrženosti roditeljima, stilova privrženosti i dimenzija u podlozi stilova privrženosti u uzorku mladića (N=103) i djevojaka (N=181) srednjoškolskog uzrasta. Kvaliteta je privrženosti roditeljima mjerena Inventarom privrženosti roditeljima i vršnjacima (IPPA), dok su stilovi i dimenzije privrženosti mjereni skraćenom verzijom Inventara iskustava u bliskim vezama (ECR-SF). Rezultati su multigrupnih konfirmatornih faktorskih analiza pokazali da su trofaktorsko rješenje za Inventar privrženosti roditeljima i vršnjacima i dvofaktorsko rješenje za Inventar iskustava u bliskim vezama invarijatni s obzirom na spol. Nadalje, utvrđena je niska konvergentnost Inventara iskustava u bliskim vezama i kvalitete privrženosti roditeljima mjerene Inventarom privrženosti roditeljima i vršnjacima s obzirom da su za različite aspekte kvalitete privrženosti utvrđene značajne razlike samo između mladih sa sigurnim i odbijajućim stilom privrženosti. Utvrđeno je da sigurno privrženi mladi procjenjuju povjerenje i kvalitetu komunikacije s majkom i ocem značajno višima, a otuđenost u odnosu s majkom značajno nižom od mladih s odbijajućom privrženošću. Nadalje, spol je bio značajan moderator odnosa odbijajućeg i zaokupljenog stila privrženosti i otuđenosti u odnosima s ocem. Pri tome su djevojke s odbijajućom privrženosti procjenjivale otuđenost od oca značajno višom od mladića iz iste skupine. Suprotno tome, mladići sa zaokupljenom privrženošću procjenjivali su otuđenost od oca značajno višom od djevojaka s istim stilom privrženosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1431 - Djeca, mladi, obitelji i socijalni razvoj Hrvatske (Ajduković, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb,
Filozofski fakultet, Osijek
Profili:
Silvija Ručević
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- PsychINFO
- EBSCO
- Scopus
- DOAJ
- ProQues