Pregled bibliografske jedinice broj: 628419
Utjecaj toplinske obradbe za mikrostrukturne transformacije i ostala svojstva cirkonijeve keramike
Utjecaj toplinske obradbe za mikrostrukturne transformacije i ostala svojstva cirkonijeve keramike, 2008., doktorska disertacija, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 628419 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj toplinske obradbe za mikrostrukturne
transformacije i ostala svojstva cirkonijeve
keramike
(The influence of thermic treatment on
microstructural changes and other properties of
zirconia ceramics)
Autori
Jakovac, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
04.06
Godina
2008
Stranica
177
Mentor
Živko-Babić, Jasenka ; Musić, Svetozar
Ključne riječi
Cirkonijev dioksid ; mikrostrukturna transformacija i svojstva
(Zirconium Oxide Ceramics ; mincrostructural changes and properties)
Sažetak
Cirkonij-oksidna keramika je potpuno keramički sustav koji se obrađuje CAD/CAM tehnologijom. Svrha rada bila je detaljno se upoznati s mikrostrukturom i svojstvima Y-TZP-a čime bi se dobile nove spoznaje vezane uz njegovu kliničku primjenu. CAD/CAM tehnologijom pripremljeni su uzorci 5% Y-TZP-a, bijeli i obojeni (žuti). Uzorci su potom žareni na različitim temperaturama (700, 900, 1100 1350°C). Dio uzoraka sinteriranih na 1350°C sterilizirano je u autoklavu kroz 2, 5 sati kako bi se simuliralo starenje. Na uzorcima napravljene su analize SEM-om, EDS-om, određena je veličina zrna, mikrotvrdoća te snimke XRD-om koje su dodatno obrađene Rietveldova analizom. Rezultati analiza su pokazali da se uzorci sinteriranjem mijenjaju da se bijeli i žuti razlikuju po homogenosti površine i količini onečišćenja. Promjene se vide i na autoklaviranim uzorcima. Vrijednosti mikrotvrdoće potpuno sinteriranih uzoraka nešto su niže od deklariranih. Potpuno sinterirani uzorci imaju isključivo tetragonsku fazu. Autoklaviranjem ne dolazi do vidljive fazne transformacije. Dokazano je da se uzorci razlikuju između šarži i sadrže više onečišćenja nego što je deklarirano. Onečišćenja mogu utjecati na starenje uzorka kao i na vezu cirkonij-oksidne keramike i fasete. Veliki neuspjeh cirkonij-oksidna keramika doživjela je u medicini baš zbog osjetljivosti u proizvodnom procesu što je potkrijepljeno velikim brojem literaturnih podataka. Potrebna su daljnja ispitivanja cirkonij-oksidne keramike kako bi se osigurala klinička i funkcijska trajnost protetičkih radova od te keramike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0650448-0439 - ISTRAŽIVANJE TERAPIJSKE UČINKOVITOSTI PROTETIČKIH GRADIVNIH MATERIJALA (Živko-Babić, Jasenka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb