Pregled bibliografske jedinice broj: 627853
Petar Šegedin i flanerizam
Petar Šegedin i flanerizam // Dani Petra Šegedina, Zagreb u djelima Petra Šegedina, Zbornik radova IV. znanstvenoga skupa s međunarodnim sudjelovanjem / Jelčić, Dubravko (ur.).
Zagreb: Grad Korčula, 2012. str. 147-159 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 627853 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Petar Šegedin i flanerizam
(Petar Šegedin and flanerie)
Autori
Bilić, Anica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Dani Petra Šegedina, Zagreb u djelima Petra Šegedina, Zbornik radova IV. znanstvenoga skupa s međunarodnim sudjelovanjem
/ Jelčić, Dubravko - Zagreb : Grad Korčula, 2012, 147-159
ISBN
978-953-268-024-9
Skup
IV. Dani Petra Šegedina, Zagreb u djelima Petra Šegedina
Mjesto i datum
Korčula, Hrvatska, 16.09.2011. - 18.09.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
urbano iskustvo; flanerizam; flâneur; egzistencijalizam; semioza
(urban experience; flanerie; flaneur; existentialism; semiosis)
Sažetak
S aspekta prostorne dimenzije u Šegedinovim prozama iz zbirki Pričanje (1991.) i Biti… (1997.) artikulira se fenomen ruralnoga i urbanoga. Članak se bavi problematikom reprezentacije urbanoga prostora na primjerima iz navedenoga dijela opusa Petra Šegedina koji se odnose na Zagreb i druge gradove kao mjesta njegovih dekadentnih književnih likova. U središtu analitičke pozornosti bit će lik šetača / skitnice, kojega u svojim djelima Petar Šegedin oblikuje kao psihički rastrojenoga, usamljenoga, refleksivnoga, introspektivnoga, modernoga flâneura, sklonoga samoanalizi i racionalizaciji viđenoga i doživljenoga, a flaniranjem, šetnjom, hodanjem, prolaženjem gradskim ulicama, četvrtima, trgovima i parkovima aktivira svoje mentalne procese te doseže smisao svoje egzistencije. Osim osmišljavanja egzistencije, Šegedinov koncept flâneura ima važnu ulogu u uspostavljanju priče i pripovijedanja, koji daju smisao subjektu i svijetu (npr. Kad šetnja priča), a tu ulogu eksplicira autoreferencijalnim postupkom. Flaniranje kao besciljno, nerutinsko, nenužno, slobodno kretanje i prolaženje gradom kod Šegedinovih šetača nadmašuje puko prostorno određenje kretanja od jedne do druge prostorne točke te podrazumijeva proces koji poprima psihološku dimenziju evidentnu, uz osjećaj usamljenosti, u percepciji okolnoga svijeta, mentalnu dimenziju očitu u kognitivnim procesima, potom filozofsku dimenziju vidljivu u egzistencijalnoj upitanosti flâneura te najposlije i semiotičku dimenziju u pridavanju značenja i stvaranja priče te u stalnoj potrazi za novim značenjima i pričama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-0000000-2544 - Od građe do analize. Nepoznati i zaboravljeni hrvatski pisci XIX. i XX. stoljeća (Jelčić, Antun-Dubravko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Anica Bilić
(autor)