Pregled bibliografske jedinice broj: 627742
O ideologiji i književnosti u esejima Milivoja Magdića u "Spremnosti"
O ideologiji i književnosti u esejima Milivoja Magdića u "Spremnosti" // Intelektualci i rat 1939-1947. Zbornik radova s međunarodnog skupa Desničini susreti 2011.
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012. str. 309-317 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 627742 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O ideologiji i književnosti u esejima Milivoja Magdića u "Spremnosti"
(On Ideology and Literature in Essays by Milivoj Magdić in "Spremnost")
Autori
Matičević, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Intelektualci i rat 1939-1947. Zbornik radova s međunarodnog skupa Desničini susreti 2011.
/ - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012, 309-317
ISBN
978-953-778-216-0
Skup
Desničini susreti 2011.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska; Islam Grčki, Hrvatska, 16.09.2011. - 18.09.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Milivoj Magdić; tjednik Spremnost; hrvatska književna kritika; ideologija; književnost za NDH; Vladimir Nazor; Milan Šufflay
(Milivoj Magdić; weekly Spremnost; Croatian literay criticism; ideology; literature at the period of the Independent State of Croatia; Vladimir Nazor; Milan Šufflay)
Sažetak
U kontroliranom prostoru javne riječi za NDH javljali su se autori i njihovi tekstovi u kojima su tematske i značenjske pukotine vodile do kritičkih opaski o odnosu ideologije, vlasti i kulture. Da u povijesnom, pa onda i u književnopovijesnom motrenju nema plošnih, crno-bijelih slika, preduvjerenja i dovršenih zaključaka, pokazuje i istraživanje književnokritičkog diskursa za četiri ratne godine. Nikada hrvatska književna kritika nije bila, a pouzdani su vodič tomu njezini istaknuti predstavnici od Vraza naovamo, jedino i isključivo osvrtanje na književno djelo, već i na društveni kontekst ili na barem neki njegov važni dio. Upućen i savjestan (možebitno i hrabar) kritičar-intelektualac nije zatvoren u kulu bjelokosnu, on ne poznaje poetsko savršenstvo izolacije, upravo zagledan u život oko sebe on pokušava svoja razmatranja i analize interesno-predmetne jezgre i životne (ideološke, političke) ljuske uklopiti i u konkretne poglede na literaturu. Književna kritika za NDH pokazuje u tom smislu svoje prepoznatljivo kritičko lice koje bitno odstupa od predvidljive i očekivane maske režimske podobnosti i puke glorifikacije vladajuće vlasti. Raspravljajući o književnim i umjetničkim pitanjima (ili se upravo skrivajući iza njih!), književni kritičari-intelektualci znali su uputiti i kritičke strelice samim čuvarima hrvatstva, kako si je već tepala ustaška vlast. Jedan od njih, po mnogočemu specifičan, bio je i Milivoj Magdić, bivši komunist ali i nezadovoljnik aktualnim režimom, u čijim će se odabranim esejima objavljenima u tjedniku Spremnost (1942-1945) pokušati odrediti granice kritičkog prostora slobode, tj. one tematsko-semantičke i smisaone pukotine koje su vidljivo zasijecale u prividno stabilan, čvrst i monolitan način razmišljanja o odnosu i položaju književnosti/kulture i vlasti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-0000000-2544 - Od građe do analize. Nepoznati i zaboravljeni hrvatski pisci XIX. i XX. stoljeća (Jelčić, Antun-Dubravko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Ivica Matičević
(autor)