Pregled bibliografske jedinice broj: 627494
Velegrad kao prostor sumnje, prespitivanja i tragične spoznaje u novelama Petra Šegedina
Velegrad kao prostor sumnje, prespitivanja i tragične spoznaje u novelama Petra Šegedina // Dani Petra Šegedina : Zagreb u djelima Petra Šegedina : zbornik radova IV. znanstvenog skupa s međunarodnim sudjelovanjem / Jelčić, Dubravko (ur.).
Zagreb : Korčula: Leksikografski zavod “Miroslav Krleža” ; Grad Korčula, 2012. str. 125-131 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 627494 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Velegrad kao prostor sumnje, prespitivanja i tragične spoznaje u novelama Petra Šegedina
(Metropolis as a Place of Doubt, Questioning and Tragic Cognition in short stories of Petar Šegedin)
Autori
Grigić, Marica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Dani Petra Šegedina : Zagreb u djelima Petra Šegedina : zbornik radova IV. znanstvenog skupa s međunarodnim sudjelovanjem
/ Jelčić, Dubravko - Zagreb : Korčula : Leksikografski zavod “Miroslav Krleža” ; Grad Korčula, 2012, 125-131
ISBN
978-953-268-024-9
Skup
Dani Petra Šegedina (4 ; 2011)
Mjesto i datum
Korčula, Hrvatska, 16.09.2011. - 18.09.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
egzistencijalizam; alijenacija; kontinentalni i mediteranski prostor; novela.
(existentialism; alienation; continental and Mediterranean areas; novel.)
Sažetak
U bogatom književnom korpusu Petra Šegedina (1909.-1998.) posebno mjesto zauzima novelistički opus, za koji dio stručne javnosti drži da je reprezentativni dio autorova stvaralaštva, smatrajući Šegedina ponajprije novelistom (D. Jelčić u prigodi objavljivanja zbirke novela Pričanje 1991. godine). Kad bismo željeli jako pojednostavniti tematsko-motivski sloj koji susrećemo u Šegedinovom novelističkom opusu, mogli bismo govoriti o mediteranskim i kontinentalnim temama, pri čemu ni izbliza nismo definirali piščeve prave okupacije, a riječ je o činjenici da su prostori naoko nebitni za događanja u djelu, ali iznimno bitni za autorovu percepciju problema kojim se bavi. Drugim riječima, tvrdimo da je u Šegedinovim novelama, gotovo bez iznimke, moguće pronaći dokaze za tvrdnju da je autor u pripovijetkama i novelama koje smješta u prostor velegrada (sjevernjački, kontinentalni prostor), više negoli u dijelu opusa u kojem se iščitava mediteranski krug tema, zaokupljen egzistencijalnom problematikom, ponajprije alijenacijom, a onda i preispitivanjem statusa pojedinca u takvu okružju: riječ je obično o dragovoljnom izopćeniku iz društva, koji je redovito u latentnom sukobu s etabliranim vrijednostima i društvom koje te vrijednosti promiče. Cilj je rada iščitavanjem dijela novelističkog opusa ovoga hrvatskog književnika pokazati da koliko god prostor u koji autor smješta svoju (ne)radnju bio više ili manje prepoznatljiv, (Zagreb, gradovi njemačkoga govornog područja), u bitnome on je irelevantan s recipijentskog gledišta, ali je iznimno važan s autorskih pozicija s obzirom na to da je riječ, gotovo redovito, o zaokupljenosti istom problematikom, s istim rezultatom: konačnim slomom izopćenika za kojega nema spasa od života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-0000000-2544 - Od građe do analize. Nepoznati i zaboravljeni hrvatski pisci XIX. i XX. stoljeća (Jelčić, Antun-Dubravko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek
Profili:
Marica Liović
(autor)