Pregled bibliografske jedinice broj: 62379
TEKUĆI PRIJELAZI U NEZASIĆENIM POLIESTERSKIM SMOLAMA. SPEKTROFOTOMETRIJA U BLISKOM INFRACRVENOM PODRUČJU I PRETRAŽNA KALORIMETRIJA
TEKUĆI PRIJELAZI U NEZASIĆENIM POLIESTERSKIM SMOLAMA. SPEKTROFOTOMETRIJA U BLISKOM INFRACRVENOM PODRUČJU I PRETRAŽNA KALORIMETRIJA // XV. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽINJERA / Gojo, M. ; Trajkov, N. ; Smolec, S. (ur.).
Opatija, Hrvatska, 1997. (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 62379 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
TEKUĆI PRIJELAZI U NEZASIĆENIM POLIESTERSKIM SMOLAMA.
SPEKTROFOTOMETRIJA U BLISKOM INFRACRVENOM PODRUČJU I PRETRAŽNA KALORIMETRIJA
(LIQUID-LIQUID TRANSITIONS IN UNSATURATED POLYESTER RESINS. NEAR-INFRARED SPECTROSCOPY AND DIFFERENTIAL SCANNING CALORIMETRY)
Autori
Pucić, Irina ; Ranogajec Franjo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XV. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽINJERA
/ Gojo, M. ; Trajkov, N. ; Smolec, S. - , 1997
Skup
XV. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽINJERA
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.03.1997. - 26.03.1997
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
nezasićeni poliesteri; viši tekući prijelaz; DSC; spektroskopija u bliskom infracrvenom području; vodikove veze
(unsaturated polyesters; upper liquid-liquid transition; DSC; near-infrared spectroscopy; hydrogen bonding)
Sažetak
Zbog velike molekularne mase utjecaj sekundarnih valentnih interakcija kod polimera znatno je izraženiji nego kod niskomolekularnih spojeva. Takva međudjelovanja, međumolekularna i unutarmolekularna, stvaraju lokalnu sređenost kratkog dometa koja se zadržava i na temperaturama iznad staklišta. Međumolekularne interakcije cjepaju se na temperaturi nižeg tekućeg prijelaza a unutarmolekularne interakcije na temperaturi višeg tekućeg prijelaza Istraživanje takvih prijelaza, otežano je jer su slabo izraženi, no ipak su utvrđeni raznim eksperimentalnim metodama kod velikog broja polimera.
U slučaju ispitivanih nezasićenih polieseterskih smola postojanje tekućeg prijelaza utvrđeno je mjerenjem električne vodljivosti i pretražnom kalorimetrijom (DSC), a njihova priroda određena spektrofotometrijom u bliskom infracrvenom području. Izbor ovih metoda uvjetovan je specifičnostima polimernog uzorka i prirodom ispitivanih prijealza.
Iz infracrvenih spektara u području između 1000 i 2000 nm snimljenih pri različitim temperaturama utvrđeno je da su tekući prijelazi posljedica cjepanja vodikovih veza čime se oslobađa dio protona i povećava broj nosača naboja pa se zato smanjuje prividna aktivacijska energija električne vodljivosti. S druge strane, pretražna kalorimetrija koja je jedna od glavnih metoda ispitivanja prijelaza u polimerima, pokazala se u ovom slučaju relativno slabo osjetljiva ali se pažljivom analizom termograma također mogu dobiti vrijedni podaci o višem tekućem prijelazu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija