Pregled bibliografske jedinice broj: 623506
Učestalost mesocerkarija u mišićnom tkivu divljih svinja (Sus scrofa L.) iz različitih stanišnih tipova
Učestalost mesocerkarija u mišićnom tkivu divljih svinja (Sus scrofa L.) iz različitih stanišnih tipova, 2012., doktorska disertacija, Poljoprivredni fakultet, Osijek
CROSBI ID: 623506 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učestalost mesocerkarija u mišićnom tkivu
divljih svinja (Sus scrofa L.) iz različitih
stanišnih tipova
(The frequency of mesocercariae in muscle tissue of
wild boar (Sus scrofa L.) from different habitats)
Autori
Urošević, Branko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Poljoprivredni fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
28.12
Godina
2012
Stranica
95
Mentor
Florijančić, Tihomir
Neposredni voditelj
Marinculić, Albert
Ključne riječi
Alaria alata ; mesocerkarija ; divlja svinja ; zelena žaba ; stanište
(Alaria alata ; mesocercariae ; wild boar ; frog ; habitat)
Sažetak
Cilj doktorskog rada bio je sustavnim parazitološkim monitoringom utvrditi distribuciju i intenzitet invazije, kao i genetski potvrditi prisutnost mesocerkarija metilja Alaria alata u divljih svinja (Sus scrofa) i zelenih žaba (Pelophilax cl. esculenta) kao posrednika u njegovom razvojnom ciklusu. Istraživanja su provedena u razdoblju od 2006. do 2011. godine u tri lovišta, tj. tri stanišna tipa u istočnoj Hrvatskoj. Ukupno je pregledan 761 uzorak mišićnog tkiva divlje svinje i 43 zelene žabe. Učestalija pojava mesocerkarija utvrđena je u vlažnim i močvarnim staništima i kod divljih svinja i kod žaba. U lovištu Spačva od ukupno 172 pregledana uzorka na prisustvo mesocerkarije u mišićnom tkivu divlje svinje 42% uzoraka bilo je pozitivno. U lovištu Podunavlje – Podravlje od ukupno 349 pregledana uzorka bilo je pozitivno 7% uzoraka, a u lovištu Breznica od ukupno 240 pregledanih uzoraka pozitivno je bilo tek 1 %. Prosječan broj mesocerkarija iznosio je 2, 4 - 6, 5 mesocerkarija na 30 g mišićnog tkiva. Od 43 pregledane zelene žabe u močvarnim staništima pozitivno je bilo 11% u jednom lovištu i 56% uzoraka u drugom lovištu. Molekularnom tehnikom sekvencioniranja potvrđeno je da mesocerkarije, koje su determinirane na temelju morfoloških karakteristika, genetski pripadaju vrsti Alaria alata Goeze, 1782.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
079-0000000-3590 - Epizootiološka istraživanja nametničkih bolesti divljači u istočnoj Hrvatskoj (Florijančić, Tihomir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek