Pregled bibliografske jedinice broj: 618922
Prilog proučavanju slobode vjerskog i političkog života građanina u uvjetima birokratskog socijalizma do 1954. godine: primjer Našica i okolice
Prilog proučavanju slobode vjerskog i političkog života građanina u uvjetima birokratskog socijalizma do 1954. godine: primjer Našica i okolice // IV. Kongres hrvatskih povjesničara 2012. Sloboda / Tomislav Galović, Željko Holjevac (ur.).
Zagreb: Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti (HNOPZ), 2012. str. 172-172 (ostalo, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 618922 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilog proučavanju slobode vjerskog i političkog života građanina u uvjetima birokratskog socijalizma do 1954. godine: primjer Našica i okolice
(Religious and political life in the period of bureaucratic socialism until 1954: example on Našice and surroundings)
Autori
Volner, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
IV. Kongres hrvatskih povjesničara 2012. Sloboda
/ Tomislav Galović, Željko Holjevac - Zagreb : Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti (HNOPZ), 2012, 172-172
ISBN
978-953-57296-0-0
Skup
IV. Kongres hrvatskih povjesničara 2012. Sloboda
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.10.2012. - 05.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
crkva ; partija ; birokratski socijalizam
(church ; party ; bureaucratic socialism)
Sažetak
Birokratski socijalizam etapa je u razvoju Hrvatske od oslobođenja u svibnju 1945. do prelaska na samoupravljanje kao društvnene paradigme kroz koju pratimo postupnu decentralizaciju i demokratizaciju (koju je nadzirao politbiro CK KPJ) političkog života zemlje. Politička vlast načelno podržava vjerske slobode, no s obzirom na tradiciju suprotstavljenosti Katoličke crkve i komunističke ideologije, vlast svim sredstvima nastoji ograničiti djelovanje te ustanove, a i njezinih pripadnika. Antagoizam je obostran, u njemu možemo pratiti neke primjere prilagođavanja individua zahtjevima Crkve i partije, koje će dovoditi do nespretnih postupanja. Vlasti nastoje iskorijeniti neke običaje ukorijenjene u tradicionalan način života ruralnih zajednica, isto tako i u navikama partijskog članstva. Pokazuje se nastojanje uspostave suživota između ovih institucija, no ne i iskrene namjere u tim približivanjima, što je na kraju dovelo do nekih dugoročnih i kratkoročnih političkih rezultata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek
Profili:
Hrvoje Volner
(autor)