Pregled bibliografske jedinice broj: 61423
Epidemiologija tumora jednjaka i želuca
Epidemiologija tumora jednjaka i želuca // Knjižica sažetaka. XI. Stručno-znanstveni simpozij s međunarodnim sudjelovanjem: Dijagnostika i liječenje tumora jednjaka i želuca / Klinika za tumore, KB Sestre milosrdnice, Hrvatsko onkološko dru (ur.).
Zagreb: Klinika za tumore, KB Sestre milosrdnice, Hrvatsko onkološko dru, 2000. (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 61423 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Epidemiologija tumora jednjaka i želuca
(Epidemiology of gastric and esophageal cancer)
Autori
Strnad, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Knjižica sažetaka. XI. Stručno-znanstveni simpozij s međunarodnim sudjelovanjem: Dijagnostika i liječenje tumora jednjaka i želuca
/ Klinika za tumore, KB Sestre milosrdnice, Hrvatsko onkološko dru - Zagreb : Klinika za tumore, KB Sestre milosrdnice, Hrvatsko onkološko dru, 2000
Skup
XI. Stručno-znanstveni simpozij s međunarodnim sudjelovanjem:
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.11.200
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
želučani karcinom; carcinom jednjaka; epidemiologija
(esophageal cancar; gastric cancer; epidemiology)
Sažetak
Rak želuca je drugi najčešći rak u svijetu, ali svuda u postupnom padu. U Hrvatskoj je na trećem mjestu na ljestvici incidencije, iza raka pluća i debelog crijeva. Između 1968.i 1997. godine broj novodijagnosticiranih bolesnika se smanjio sa 1647 (37,9/100 000) na 1276 (26,7/100 000).Rak jednjaka je pak u porastu. Broj novih slučajeva je porastao sa 107 (2,5/100 000) u 1968. na 250 u1997. (5,2/100 000). U incidenciji raka probavnih organa jednjak je na šestom mjestu. I rak jednjaka i rak želuca češći su u muškaraca.
Unatoć postupnom smanjenju incidencije raka želuca u svijetu zadnjih 90 godina, petogodišnje preživljenje nije se poboljšalo, najviše zbog toga što se nije promjenio stadij pri otkrivanju karcinoma, a tu su i razlike u odnosu na intestinalni i difuzni tip karcinoma. Za određivanje stadija bolesti koristi se endoskopska i konvencionalna ultrasonografija, CT i magnetna rezonancija (može se uključiti i laparaskopija, laparskopska ultrasonografija i evaluacija abdominalnog lavata uz imunohistokemijsko određivanje slobodnih tumorskih stanica). Važan prognostički stadij je dob, lokacija tumora (na žalost proporcija bolesnika s tumorom kardije raste), stadij tumora, tumorska angiogeneza, makroskopski tip rasta, veličina tumora, vaskularna mikroinvazija i odnos rak-stroma, RAS-protein, gen p53, receptori za čimbenike rasta, proteolitički čimbenici i antigeni povezani s proliferacijom, razina infiltracije tumora NK stanicama.
Unutra Hrvatske za rak želuca postoje čak četverostruke razlike u visini incidencije između područja s visokom stopom (zagorsko, varaždinsko i brodsko područje) I područja s niskom stopom (šibensko, ličkoi zadrasko). Prehrana ima važnu ulogu u etiologiji raka želuca, a posebice jako zasoljena hrana , sušena i pržena s malo povrća i voća. Govori se i o ulozi infekcije H. pylori. U nekim je istraživanjima nađeno da južna područja Hrvatske imaju nižu pravalenciju infekcije tom bakterijom od sjevernih područja. Najvažnije mjere u prevenciji raka želuca su promjene prehrane i kontrola infekcija H. pylori.
Zadnjih 30 godina incidencija raka jednjaka (adenokarcinom) je u porastu u mnogim zemljama svijeta. Ultrazvuk, CT, magnetna rezonancija (odnosno kombinacija endoskopske i konvacionalne magnetske rezonancije) dijagnostičke su metode za određivanje stadija proširenosti. S ukupnima preživljenjem koreliraju lokalizacijea , veličina tumora , prisutnost metastastatski limfnih čvorovas te ekspresija Ki-67 LI i p53, tumorska angiogeneza, neki imunološki čimbenici, gubitak tjelesne težine (posebice bolesnika na kemoterapiji). Iako Hrvatska spada u zemlje s nižom stopom učestalosti raka jednjaka, stope su smrtnosti za muškarce više nego u većine južnoeuropskih susjeda. Unutar Hrvatske stope su više za sjeverna, kontinentalna područja, nego južna, mediternska. Je li riječ o utjecaju mediteranske prehrane kao i kod raka želuca, može se samo pretpoostaviti. Osnovni rizični čimbenici za rak jednjaka su alkohol, duhan, prahrana siromašna nekim mikronutrijentima, naki faktori okoliša, infekcijski agensi (papiloma virusi i gljivice). Stoga su mjere prevencije smanjenje pušenja, prehrana s mnogo svježeg povrća i voća,umjereno pijenje alkohola, te što ranije postavljanje dijagnoze.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA