Pregled bibliografske jedinice broj: 61227
Prehrana djece u predškolskoj ustanovi Rijeka
Prehrana djece u predškolskoj ustanovi Rijeka // Zbornik sažetaka-I.Hrvatski epidemiološki kongres
Split, 1999. str. 71-71 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 61227 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prehrana djece u predškolskoj ustanovi Rijeka
(Nutirtion od children i kindergarden Rijeka)
Autori
Mesaroš-Kanjski, Elika ; Jonjić, Anto ; Pavičić, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka-I.Hrvatski epidemiološki kongres
/ - Split, 1999, 71-71
Skup
I.Hrvatski epidemiološki kongres
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 12.05.1999. - 15.05.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
U razdoblju odo 1985. godine obavljana je kontrola prehrane u dječjim vrtićima prema programu Sanitarne inspekcije Općine Rijeka, i to svake godine po dva dječja vrtića.
Od 1985. godine vrše se sveobuhvatna sistematska kvalitativna i kvantitativna ispitivanja u predškolskim ustanovama na području grada Rijeke. Od 1985. do 1998. godine praćena je biološka kvaliteta prehrane djece od 3 do 6 godina koja borave u dječjim vrtićima Predškolske ustanove Rijeka 10 sati dnevno. Kao standard za ocjenu biološke vrijednosti planiranih obroka računato je 75% dnevnih potreba energije, prehrambenih i zaštitnih tvari preporučenih za djecu navedene dobi prema preporukama koje je donijela Američka akademija za znanost (RDA).
Izradili smo jedinstveni jelovnik za sve vrtiće u odnosu na godišnja doba, u četiri različita tipa koji se smjenjuju svakog tjedna u mjesecu. Jelovnik je baziran na osnovi piramide zdrave i pravilne prehrane, u kojoj su osnova žitarice, zatim povrće i voće, mlijeko i mliječni proizvodi, mahunarke, riba, meso i mesni proizvodi. Rafinirana hrana i namirnice s visokom koncentracijom ugljikohidrata nisu zastupljene u prehrani djece.
Kao uzorci za ispitivanje uzimani su cjelodnevni obroci hrane metodom slučajnih uzoraka i nenajavljeno. Ispitivana je nergetska, prehrambena i vitaminska vrijednost obroka, te sadržaj kalcija, fosfora i količina biljnih vlakana.
Prosječna energetska vrijednost cjelodnevnih obroka odgovarala je normativu, a omjer prehrambenih tvari u tim obrocima bio je u fiziološkom odnosu. Unos vitamina i minerala neophodnih u tom periodu rasta i razvoja je bio unutar preporuka. Količina biljnih vlakana prosječno iznosi 25 grama, što je zadovoljavajuće ako uzmemo u obzir da je naša prehrana siromašna biljnim vlaknima.
Uz pravilno planiranje prehrane neophodno je i paralelno educirati djelatnike u dječjim vrtićima, što je vidljivo iz rezultata ispitivanja.
Rezultati ispitivanja su opravdali kontinuirani nadzor nad biološkom kvalitetom prehrane u dječjim vrtićima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita