Pregled bibliografske jedinice broj: 61175
Propisivanje antimikrobnih lijekova i rezistencija
Propisivanje antimikrobnih lijekova i rezistencija // 5. hrvatski kongres kliničke mikrobiologije i infektologije Zbornik radova / Kalenić Smilja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za medicinsku mikrobiologiju i parazitologiju, 1999. (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 61175 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Propisivanje antimikrobnih lijekova i rezistencija
Autori
Francetić, Igor ; Kalenić, Smilja ;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
5. hrvatski kongres kliničke mikrobiologije i infektologije
Zbornik radova
/ Kalenić Smilja - Zagreb : Hrvatsko društvo za medicinsku mikrobiologiju i parazitologiju, 1999
Skup
5. hrvatski kongres kliničke mikrobiologije i infektologije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.10.1999. - 16.10.1999
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
antimikrobna tarpija
(antimycrobial therapy)
Sažetak
Razvoj rezistencije bakterija na antimikrobne lijekove rastući je problem u čitavom svijetu. Jedan od značajnih faktora za selekciju rezistentnih sojeva jest i antimirobna terapija. Utjecaj antimikrobnih lijekova na selekciju rezistentnih sojeva posebno je značajan u zatvorenim sredinama kao što su bolnice i starački domovi. Stoga je prijeko potrebeno racionalno propisivanje antimikrobnih lijekova i stalan nadzor u bolnici.
Tijekom 1996. i 1997. godine izolirana je ESBL E. coli u jedinici intenzivnog liječenja (JIL) Klinike za ženeske bolesti i porode i u Pedijatrijskoj klinici Rebro. Nađena je u mokraći 8-ero djece s infekcijom mokraćnog usutava i u aspiratu traheje 20-ero djece bez kliničkih znakova infekcije. Ista je ESBL izolirana iz krvi 4-ero djece sa sepsom te u likvoru jednog djeteta s meningitisom.
Komisija za lijekove izmjenila je preporuke za primjenu antimirobnih lijekova pa je imipenem s cilastatinom odobren u empirijskoj terapiji ozbiljnih infekcija u tim JIL. Ova je preporuka vrijedila 2 mjeseca . U tom je razdoblju značajno pala potrošnja cefalosporina III generacije. U istom je razdoblju nije zabilježena nijedna infekcija s ESBLE E. coli, a ni kolonizacija istim uzročnikom . Na žalost, u lipnju 1998.g. ponovno je izolirana ESBL E. coli kao uzročnik sepse u 2, infekcije urinarnog trakta u 7 i kao kolonizacijska bakterija u 30-ero djece. Komisija za lijekova ponovno je odobrila primjenu imipenema s cilastatinom u emipirijskoj terapiji u ovih JIL.
Tijekom 1996. godine zabilježena je učestala rezistencija Gram-negativnih bakterija (GNB) na gentamicin iz primarno sterilinih uzoraka. Stoga gentamicin zamijenjen neomicinom i tijekom godine dana rezistencija s preko 60 posto smanjena je na 25 posto , osim u JIL, gdej je ostala nepromjenjea . Očito je da je prijeko potrebnatrajna pažnja I u praćenju rezistencije lokalne bakterijske flore I pri propisivanju antimikrobnih lijekova kako bi se odgodila selekcija rezistentnih bakterija u bolnici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita