Pregled bibliografske jedinice broj: 611056
Utjecaj elektrolita na fizikalno-kemijska svojstva monomerne i dimerne površinski aktivne tvari
Utjecaj elektrolita na fizikalno-kemijska svojstva monomerne i dimerne površinski aktivne tvari, 2012., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 611056 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj elektrolita na fizikalno-kemijska svojstva
monomerne i dimerne površinski aktivne tvari
(Influence of electrolites on the physico-chemical
properties of monomeric and dimeric surfactants)
Autori
Zadravec, Mateja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
19.12
Godina
2012
Stranica
83
Mentor
Dutour Sikirić, Maja ; Mrvoš-Sermek, Draginja
Neposredni voditelj
Jurašin, Darija ; Tašner, Marina
Ključne riječi
površinski aktivne tvari ; utjecaj elektrolita ; površinska napetost ; adsorpcija na površinu otopina/zrak ; micelizacija ; poučavanje kemije ; laboratorijske vježbe ;
(surfactants ; influence of electrolites ; surface activity ; adsorption at the air/solution interface ; micelization ; teaching chemistry ; laboratory exercise ;)
Sažetak
Ovaj diplomski rad sastoji se od dva dijela: metodički dio i istraživački dio. Istražen je utjecaj različitih koncentracija i vrste elektrolita (NaCl i Na2HPO4) na fizikalno- kemijska svojstva monomerne i dimerne kationske površinski aktivne tvari (PAT) u otopini. Površinski aktivne tvari koje su korište su kvaterne amonijeve soli, dodeciltrimetilamonijev bromid (monomerna PAT) i bis(N, N-dimetil- N-dodecil)etilen-1, 2- diamonijev dibromid (dimerna PAT). Uspoređen je utjecaj različitih koncentracija elektrolita na površinsku aktivnost monomere i dimerne PAT analizom rezultata mjerenja površinske napetosti (Du Noüyeva metoda otkidanja prstena s površine otopine) i električne provodnosti. Stupanj disocijacije hidrogenfosfatnog protuiona određen je potenciometrijski. Utjecaj elektrolita na veličinu nastalih asocijata određen je pomoću dinamičkog raspršenja svjetla (DLS). Zeta potencijal asocijata određen je elektroforetskim mjerenjima. Rezultati su pokazali da dodatak elektrolita utječe i na adsorpciju i na micelizaciju obje istražena PAT. Utjecaj elektrolita na procese u otopini i na površina otopina/zrak puno je izraženiji u slučaju dimerne PAT. To je posljedica prisutnosti razmaknice u strukturi molekule dimerne PAT kao i bimodalne raspodjele udaljenosti između ionskih skupina na međupovršini micela/otopina. U metodičkom dijelu rada dan je prijedlog laboratorijskih vježbi za izolaciju kofeina iz zelenog čaja koje se temelje na usporedbi fizikalnih i kemijskih svojstava kloriranih i „zelenih“ otapala. Predložene laboratorijske vježbe potiču nastavnike kemije da integriraju načela „zelene“ kemije u nastavni proces a samim time i da obogaćuju nastavne sadržaje novim metodama i postupcima u poučavanju istraživanjem. Laboratorijske vježbe namjenjene su učenicima četvrtih razreda gimnazije ili učenicima kemijskih stručnih škola. Provedba predloženih laboratorijskih vježbi potiče razvoj sposobnosti učenika te razumjevanje novonastalih situacija korištenjem već stečenih znanja i iskustva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-098-0982915-2949 - Površinski aktivne tvari, procesi u otopinama i na međupovršinama (Dutour Sikirić, Maja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Darija Domazet Jurašin (mentor)
Marina Tašner (mentor)
Draginja Mrvoš-Sermek (mentor)
Maja Dutour Sikirić (mentor)