Pregled bibliografske jedinice broj: 610587
Arheološka istraživanja nalazišta Crkvari – crkva sv. Lovre 2011. godine
Arheološka istraživanja nalazišta Crkvari – crkva sv. Lovre 2011. godine // Annales Instituti archaeologici, VIII (2012), 23-28 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 610587 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arheološka istraživanja nalazišta Crkvari – crkva sv. Lovre 2011. godine
(Archaeological research of the site Crkvari – St. Lawrence Church in 2011)
Autori
Tkalčec, Tatjana
Izvornik
Annales Instituti archaeologici (1845-4046) VIII
(2012);
23-28
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
arheološka istraživanja; Crkvari; crkva Svetog Lovre; groblje; srednjovjekovno gradište; rani srednji vijek; kasni srednji vijek; novi vijek
(archaeological research; Crkvari; St. Lawrence Church; graveyard; mediaeval earthen fortification; early middle ages; late middle ages; modern era)
Sažetak
Nastavljena su arheološka istraživanja srednjovjekovne crkve s grobljem u Crkvarima, nedaleko Orahovice. Istraženo je područje uz južni (sonda S1) i jugoistočni zid (sonda S2) apside današnjeg crkvenog objekta, barokizirane kasnogotičke crkve s dodatnim istočnim rovom preko ruba i padine središnjeg uzvišenja (sonda S2a). Otkriveni su ostaci drvene palisade na rubu središnjeg uzvišenja, zatim zid koji je opasavao kasnosrednjovjekovno i novovjekovno groblje. Osobito je značajan pronalazak supstrata temelja polukružne apside do sada najstarije - romaničke crkve na ovome položaju, uokolo koje su pronađeni ukopi pokojnika sa srebrnim S-karičicama. Istraženo je 111 grobova od razdoblja ranog srednjeg vijeka do novog vijeka što čini ukupan broj od 479 istraženih grobnih cjelina na lokalitetu. U novovjekovnom sloju pokopavanja ističe se pokop pokojnice iz G 376 koja je u raku tik uz apsidu položena potrbuške i to glavom na istoku, a nogama na zapadu. Na području vrata pokojnice nađena je masivna željezna (pojasna) kopča, a do desnog ramena željezni nož. U najstarijem horizontu grobova pronađeno je nekoliko srebrnih karika zatvorenih krajeva, kao i S-karičica. Pronalazak supstrata temelja, vjerojatno romaničke apside, i položaj tih grobova uokolo nje govori nam o horizontu pokopa kad se iz groblja na redove prešlo na pokopavanje uz crkvu. Neki od najstarijih grobova vjerojatno pripadaju i horizontu groblja na redove, no prije detaljne analize lokaliteta ne možemo ulaziti u njihovo razlučivanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
197-1970685-0693 - Srednjovjekovno naseljavanje sjeverne Hrvatske u svjetlu arheoloških izvora (Sekelj-Ivančan, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb
Profili:
Tatjana Tkalčec
(autor)